Tradičný materiál, alebo ako približujeme hlinu a tradičné remeslá deťom.


/, Trnavský kraj/Tradičný materiál, alebo ako približujeme hlinu a tradičné remeslá deťom.

Vždy začiatkom februára a začiatkom októbra nám začínajú v Dome MS Galanta kurzy Keramiky pre deti predškolského veku, ale aj pre žiakov Základných škôl mesta Galanty. Nebolo tomu inak ani tento rok. Deti predškolského veku k nám chodia organizovane, cez MŠ, ktoré navštevujú. Ponúkame im 5 týždňové kurzy, ktoré pravidelne absolvuje v priemere do 15 detí. Stretávame sa raz do týždňa vo štvrtok v Keramickej dielni Domu MS Galanta. Deti k nám chodia opakovane, aj keď majú 5 rokov, niektorý už absolvovali zo 2 – 3 kurzy. Zároveň sa dozvedia, že môžu u nás pokračovať, aj keď budú chodiť na Základnú školu.

Žiaci ZŠ chodia individuálne, na 10 týždňové kurzy tvorivosti. Stretávajú sa každý týždeň v piatok popoludní. Obľúbená je práca s hlinou, radi modelujú, ale vždy máme pripravené aj iné tradičné techniky, ktoré si môžu vyskúšať. Či už paličkovanie, drôtikovanie, batikovanie, maľbu na sklo, výrobu originálnych textilných náramkov, atď. Dom Matice slovenskej uvítal aj návrh dobrovoľníčky Katky, žiačky osemročného gymnázia, ktorá chodí medzi deti pravidelne z Bratislavy a pracuje s deťmi. Je veľmi obľúbená a deti sa vždy na ňu tešia.

Veľkú väčšinu výrobkov, ktoré deti vymodelujú vysušíme a vypálime v peci. Ich vlastné výrobky sa im dostanú do rúk, môžu si ich zobrať domov, darovať, ale aj vystaviť vo svojich detských izbách.

A tak množstvo detí, ktoré absolvovalo u nás keramiku má doma hlinené stojany na čajové sviečky, rôzne misky, poháre – ako stojany na perá, vešiačiky, nápisy na detskú izbu, vianočné a veľkonočné ozdoby, štátne znaky, záhradných škriatkov ale aj rôzne iné dekorácie a vlastnoručne vyrobené úžitkové predmety.

Celý náš kurz tvorivosti vznikol na podnet detí, ktoré chodili v mesiacoch júl a august na letné tvorivé dielne v Dome MS Galanta. Tak sa im zapáčilo, že chceli k nám chodiť aj počas školského roku. Už vedia, že na záver kurzu robíme stretnutie „grátis“, kde si môžu pozvať aj priateľku, spolužiačku, ktorý sa nesie v znamení veselosti a zábavy. Máme z toho radosť, lebo deti k nám do Matice opätovne prichádzajú.

Zlatica Gažová

riaditeľka Domu MS Galanta

2020-03-13T14:08:11+00:0013 marca 2020 |Správy z krajov, Trnavský kraj|
X