V Spišskej Novej Vsi sme si pripomenuli 79. výročie ukončenia II. svetovej vojny


//V Spišskej Novej Vsi sme si pripomenuli 79. výročie ukončenia II. svetovej vojny

V Spišskej Novej Vsi sa 6.5. 2024 konala spomienková slávnosť pri príležitosti 79. výročia ukončenia II. svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom.

Zástupcovia Matice slovenskej si tak spoločne s mestom Spišská Nová Ves, Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov (SZPB), ako aj s ďalšími predstaviteľmi politických strán a občianskych združení tento deň pripomenuli položením vencov pri Pamätníku oslobodenia na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi.

Spomienkou na ukončenie II. svetovej vojny tak predstavitelia Matice slovenskej vzdali hold a úctu všetkým padlým vojakom, ktorí položili svoje životy v boji proti nemeckému fašizmu pri oslobodzovaní našej drahej vlasti.

Účasť Slovákov v československom protifašistickom odboji v rokoch druhej svetovej vojny má osobitné a nezastupiteľné miesto v novodobej histórii Slovenska.

Národnooslobodzovací boj výrazne sformoval charakter, myslenie a konanie jeho účastníkov a ovplyvnil život nasledujúcich generácii, pre ktoré sa stal trvalým zdrojom poučenia, hrdosti a vlastenectva.

Víťazstvo protifašistickej koalície si na strane bývalého Československa vyžiadalo množstvo obetí, utrpenia a bolesti.

V dnešnej dobe preto hovoríme jednoznačne áno mieru a nie ďalším nezmyselným dodávkam zbraní, ktoré aj v súčasnosti zabíjajú množstvo nevinných ľudí po celom svete.

Mgr. Rastislav Zacher, PhD., riaditeľ D MS Spišská Nová Ves

 

 

2024-05-14T14:17:16+00:0014 mája 2024 |Košický kraj|
X