Vansovej Lomnička a jej 53. ročník v Michalovciach


/, Správy z krajov/Vansovej Lomnička a jej 53. ročník v Michalovciach

Okresná organizácia Únie žien Slovenska Michalovce, Zemplínske osvetové stredisko Michalovce a Dom Matice slovenskej Michalovce spoločne zorganizovali v poradí už 53. ročník súťaže v prednese poézie a prózy žien a dievčat VANSOVEJ LOMNIČKA. Súťaž prebehla v priestoroch galérie Zemplínskeho osvetového strediska Michalovce 25. februára 2020 o 15. h.

Do súťaže sa môžu prihlásiť dievčatá a ženy všetkých vekových kategórii, ktoré milujú literatúru a ich cieľ je rovnaký, resp. podobný ako poslanie súťaže, pestovať vzťah k umeleckému slovu, tak ako sa o to snažila spisovateľka Terézia Vansová. Súťaž má štyri kategórie: I. kategória – poézia a próza od 16 rokov do 25 rokov; II. kategória – poézia a próza od 25 rokov do 40 rokov; III. kategória – poézia a próza od 40 rokov do 60 rokov; IV. kategória – poézia a próza nad 60 rokov. Tento rok sa do súťaže zapojilo len 6 žien z poslednej vekovej kategórie.

Súťaž otvorila a všetkých hostí, porotu, prítomných i súťažiace privítala predsedníčka základnej organizácie Únie žien Slovenska Strážske Anna Zabloudilová. Recitátorkám sa prihovorila aj predsedníčka poroty Silvia Zúbková, tá súťažiace povzbudila k recitácii a všetkých prítomných inšpirovala svojím prednesom básne od Chalíla Džibrána – O dávaní a recitátorkám zapriala, nech svojím prednesom dajú a dávajú mnoho, a tí prijímajúci nech majú otvorené uši aj srdcia pre počúvanie.

Je dobré dávať, ak o to žiadajú, ale lepšie je dávať bez požiadania, z pocitu porozumenia; a pre tých, ktorí majú ruky otvorené, je hľadanie niekoho, kto bude prijímať, väčšia radosť než dávanie. …“ (úryvok z básne)

 Po odrecitovaní, v čase keď sa porota radila o víťazke súťaže, sa o program postaral spevácky súbor Vánok z Michaloviec pod vedením Vladimíra Tatarku.

Víťazom sú všetky účastníčky, ale medzi nimi boli najlepšie a zároveň postup do krajského kola získali Marta Karkošiaková v prednese poézie a Eva Búciová v prednese prózy. Nielen im ale všetkým súťažiacim ženám srdečne blahoželáme.

V rámci podujatia boli vystavené aj práce krúžku paličkovania (paličkovanej čipky) Pavučinka zo Strážskeho. Tento krúžok pôsobí v meste Strážske od roku 2003 a v súčasnosti ho vedie Anna Gajdošová. Tvorba krúžku je rôznorodá, paličkujú obrusy, prestierania, obrázky, šperky z nití či drôtu a organizujú výstavy hotových čipiek, obrázkov, šperkov, a pod. nielen v meste Strážske ale aj v širšom okolí. Vystavené diela boli prevažne vo veľkonočnom motíve.

Lucia Martonová

DMS Michalovce

2020-03-18T18:15:34+00:0018 marca 2020 |Košický kraj, Správy z krajov|
X