Vatra SNP bola i spomienkou na padlých


//Vatra SNP bola i spomienkou na padlých

V krásne sobotné popoludnie sa pri svojom už treťom podujatí stretli iniciátori, členovia MO MS zo Žehne a mnoho obyvateľov obce, aby si spoločne uctili pamiatku padlých v Slovenskom národnom povstaní.

Podujatie pri príležitosti 75. výročia SNP, organizované MO MS Žehňa v spolupráci s DMS Prešov, sa konalo s podporou Matice slovenskej i obce Žehňa. V úvode zaznela hymna SR a po nej nasledovalo slávnostné otvorenie riaditeľkou DMS Prešov Mgr. S. Jurkovou, ktorá prítomných privítala a pár slovami priblížila dôvody vypuknutia SNP i ďalších smutných okolností. Po tomto príhovore program vyplnili aj dobrovoľníci, ktorí sa venujú vo svojom voľnom čase vojenskej histórii, a to členovia Mladej Matice z Košíc a Hencovský oddiel Gvardija. Deti si mohli vystreliť aj z historických zbraní a mnoho sa dozvedeli aj o SNP či o samotných uniformách, ktoré im priblížil vedúci OP Vranov n/T. Mgr. M. Gešper. Po zotmení sme pristúpili k zapáleniu vatry a premietli sme dokumentárny film o SNP, v ktorom sa prítomní veľa dozvedeli o viacerých detailoch i okolnostiach vypuknutia SNP.

Podujatie, na naše potešenie, navštívilo mnoho mladých ľudí, rodín a naša myšlienka odovzdávania slovenskej histórie i dejín mladej generácii sa tak aj pri tomto podujatí naplnila. Veríme, že novovzniknutý MO MS v Žehni bude aj naďalej takým aktívnym, ako to už pri treťom tohtoročnom podujatí dokazuje. Veľké poďakovanie patrí všetkým dobrovoľníkom, členom MO MS Žehňa aj všetkým sponzorom, ktorí akokoľvek prispeli na toto vydarené podujatie.

Mgr. Sláva Jurková, riaditeľka DMS Prešov
Foto: Miroslava Droždíková, MO MS Žehňa

2019-09-25T15:35:16+00:0025 septembra 2019 |Prešovský kraj|
X