VATRA ZVRCHOVANOSTI V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI


//VATRA ZVRCHOVANOSTI V LIPTOVSKOM MIKULÁŠI

Každoročne sa nad Liptovským Mikulášom, na vrchu Háj – Nicovo rozhorí vatra Zvrchovanosti. Dňa 16. júla 2021 si Mikulášania pripomenuli významný deň v dejinách slovenského národa. Pred 29 rokmi prijala Slovenská národná rada Deklaráciu o zvrchovanosti slovenského národa. Bol to jeden z prvých krokov, ktorý viedol k 1. januáru 1993, kedy bola vyhlásená samostatná Slovenská republika.

V podvečerných hodinách prichádzali na vrch autá, ale aj peši obyvatelia mesta, aby si túto udalosť pripomenuli. Potešiteľné bolo , že prichádzali aj rodičia z malými deťmi. Tohto roku sa ich tu zišlo naozaj veľmi veľa. A to je potešiteľné, tento deň sa stáva naozaj pre mnohých významným a preto si ho prichádzajú uctiť. Mamičky a oteckovia s malými ratolesťami možno len chcú vidieť obrovskú vatru ako horí . Mimochodom mikulášska vatra býva z roka na rok vyššia, akoby sa majstri ktorí ju zhotovujú predbiehali, v tom, kedy bude najvyššia, možno aj na celom Slovensku. Tento rok dosiahla výšku až šesť a pol metra.

Toto podujatie usporiadalo mesto Liptovský Mikuláš spolu s Maticou slovenskou. K účastníkom tohto podujatia sa prihovorili Rudolf Urbanovič- viceprimátor mesta, poslanec NR SR a primátor mesta Ján Blcháč a II. podpredseda MS Marek Nemec ktorý svojim príhovorom vyzdvihol účasť mladej generácie a detí v ktorých aj takýmto spôsobom zapaľujeme maličkú vatru národného povedomia. Všetci vyzdvihli význam tohto dňa, ako aj to že bol prijatý jeden zo základných dokumentov nášho novodobého slovenského štátu. Mikulášska verejnosť si už zvykla oslavovať tento deň, Zo začiatku sa na vrchole Hája- Nicovo stretávalo pár zanietencov, pár ľudí ktorým záležalo a záleží na osude našej republiky, teraz po rokoch sa už s tohto stretnutia stáva tradícia a to je dobre. Matica slovenská je národná a kultúrna ustanovizeň, ktorá je strážkyňou tradícii nášho národa. A my môžeme len skonštatovať, že tento významný deň, sa stal v našom národe už tradíciou a preto si ho pripomína nie stovky, ale tisíce ľudí po celej našej krásnej vlasti.

(PSV)

Text bez jazykovej korektúry

2021-07-27T16:07:40+00:0027 júla 2021 |Žilinský kraj|
X