Vernisáž výstavy Dva poklady duše


//Vernisáž výstavy Dva poklady duše

V pondelok 28. októbra 2019 sa o 16.30 h konala v Dome Matice slovenskej na Hollého 11 v Žiline vernisáž umeleckej výstavy DVA POKLADY DUŠE, ktorá je venovaná životu a odkazu Milana Rastislava Štefánika a ornamentalistu Štefana Leonarda Kostelníčka. Hosťom programu bola pani Gabriela Čiasnohová z Košíc, ktorá sa venuje dielu Š. L. Kostelníčka, a umelecký program pripravili Elena Schmutzová – eurytmia a recitácia a Wolfgang Schmutz – klavír a recitácia. V programe boli uvedené diela slovenských básnikov, úpravy ľudových piesní a skladby slovenských hudobných skladateľov.

Tento malý umelecký projekt vznikol na podnet členky Miestneho odboru Matice slovenskej pani Eleny Schmutzovej, ktorú s obomi osobnosťami spájajú jej zážitky z detstva. Rodičia jej otca pochádzali zo Záhoria, a tak celá rodina často cestovávala cez Košariská a popod Bradlo, ktoré veľakrát navštívili. V Piešťanoch chodili do múzea, kde je inštalovaná výstava o M. R. Štefánikovi.

S dielom Štefana Leonarda Kostelníčka ju spája láska k slovenskému ľudovému ornamentu, ktorú jej vštepila stará mama z obce Mníchova Lehota pri Trenčíne, ktorá šila kroje. Počas účinkovania vo FS Striebornica v Piešťanoch sa na rôznych festivaloch oboznamovala nielen s tancami, ale aj s krojmi z iných regiónov Slovenska a postupne objavovala krásu slovenského ornamentu nielen na krojoch, ale i v architektúre a rôznych remeselných predmetoch.

Vyštudovala pohybové umenie „Eurytmia“ a vo svojej umeleckej i pedagogickej práci sa snaží o prepojenia so slovenskými ľudovými tradíciami, pretože v oboch stále objavuje veľa krásy a duchovného poznania.

Silvia Hofericová

2019-11-09T15:53:22+00:009 novembra 2019 |Žilinský kraj|
X