Vianočné inšpirácie od matičiarok na Zemplíne


//Vianočné inšpirácie od matičiarok na Zemplíne

Vianoce sú spájané s množstvom tradícií a zvykov, na ktoré sme už zabudli alebo v súčasnej dobe stratili svoje opodstatnenie. Kto si už len dáva seno pod stôl a odkladá zvyšky z večere pre dobytok, alebo kladie pod stôl sekeru na ochranu pred zlými silami či duchmi, obtáča ešte niekto nohy štedrovečerného stola kovovou reťazou aby držala rodina pokope? No tradícia pečenia sladkých medovníkov – perníkov, to k Vianociam jednoznačne patrí.

Prvé zmienky o remesle pečenia medovníkov – perníkov pochádzajú ešte zo 14. storočia. V minulosti medovníky často doslova zachraňovali životy. Vďaka dlhej trvanlivosti tohto pečiva ich zvykli piecť mnísi, odkladali ich na horšie časy a potom ich rozdávali tým najchudobnejším. Medovníkom sa mohol nazývať iba ten koláčik, ktorý obsahoval aspoň 50% medu. Zvyšok tvorila múka a nepridával sa žiaden cukor. Kedysi v každej domácnosti gazdinky vypekali a pripravovali mnohé sladké dobroty na Vianoce. Motivácia a chuť tvoriť niečo nové nechýba ani pani Emílii Soročinovej z Michaloviec, ktorá nielen chutné ale aj krásne medovníčky pre radosť a potešenie vypeká už 20 rokov. Medovníčky sa dajú vytvárať do rôznych tvarov a veľkostí a tak okrem typických srdiečok, vypeká v tomto čase Vianoc vločky, hviezdy, snehové gule, alebo dokonca aj korčule, čiapky, rukavice, či sobov a líšky. Prajeme jej veľa trpezlivosti a skvelých nápadov do jej ďalšej tvorivej práce.

Po celé desaťročia mali v zime slovenské ženy v domácnostiach viac času venovať sa ručným prácam. Či už išlo o tkanie pokrovcov (handrových kobercov), vyšívania na domáce plátno, alebo také háčkovanie. Ženy háčkovali obrusy, dečky a neskôr to skúšali aj s dekoratívnymi predmetmi. Na Vianoce to boli rôzne hviezdičky, zvončeky a samozrejmosťou sú aj anjelikovia. Pod šikovnými rukami vznikajú krásne jemné ozdoby, vzory, ktoré potešia oko ale i srdiečko. Háčkovanej ručnej práci sa veru nič nevyrovná a aj takéto výrobky doma pre potešenie najmä svojej rodiny robí šikovná pani Jozefa Lechmanová. Popri klasickom háčkovaní skúša aj nové veci, ale vo svojej tvorbe pracuje najmä s nitkou – priadzou.

Medzi menej známe výrobky, ktoré svet pozná už stovky rokov patrí aj nádherné umenie z papiera, kedysi využívané na imitáciu zlata a striebra pri filigránskych prácach. Umenie z papiera – quilling je jednoduchý, finančne a materiálovo nenáročný, všade a ľahko dostupný. Základom tejto techniky je rolovanie, stláčanie, krútenie a rôzne iné tvarovanie prúžkov papiera, ktoré sa následne aranžuje a vytvára do nádherných a originálnych vzorov. Vytvárať môžeme prakticky čokoľvek, napríklad aj vločky a rôzne ozdoby, ktoré sa rovnako dajú krásne využiť v tomto vianočnom čase. Všetky vyššie spomínané výrobky našich matičiarok Vám prinášame vo fotogalérii.

 „Nezabúdajte na kultúru a tradície svojich predkov,

lebo to čo oni odovzdali Vám, môžete Vy odovzdať druhým“.

Lucia Martonová

DMS Michalovce

 

  

2021-01-12T16:42:33+00:0021 decembra 2020 |Košický kraj|
X