Výstup na Stromíš


//Výstup na Stromíš

Január v okrese Rožňava prial turistike: Stromíš a Plešivecká planina

Uplynulý víkend nám počasie doprialo množstvo slnečných lúčov, čo pre milovníkov turistiky predstavovalo jasný signál, že je čas nahodiť teplé oblečenie, pevnú obuv a vystrojiť sa do prírody. Priaznivci turistiky a prírodných krás mali o program postarané, keďže sa v našom okrese zorganizovali hneď dva výstupy.

Obec Rakovnica pozývala na výstup na Plešiveckú planinu, do lokality Capáš.  Obec Vlachovo usporiadala výstup na Stromíš, ktorého sme sa zúčastnili. Po otváracom príhovore sme  zapálili oheň pri pamätníku padlým bojovníkom, ktorým sme vzdali takto poklonu a úctu. Po úvodných formalitách sme sa spoločne vydali trasou, ktorá nás miestami zaskočila strminou. Príjemné rovinaté pasáže výstupu sa striedali so strmšími, tie však boli pre nás  znesiteľné vďaka prestávkam, častokrát spojenými aj s občerstvením.  Náročné stúpanie nás zaviedlo na chatu na úpätí Stromíša, kde už  na nás čakala odmena v podobe teplého čaju v spoločnosti náhodných stretnutí so starými známymi.

Naša púť pokračovala ďalej.  Novým vytýčeným cieľom bola útulňa Gálová, ktorá predstavuje obľúbené miesto na trase „ Cesta SNP“. Oddych na Gálovej opäť sprevádzalo podávanie teplého čaju a príjemná atmosféra. Azda jediným „svárom“ na celom dni bol zakrytý výhľad na majestátne Vysoké Tatry, ale  možno práve tento nedostatok nás bude motivovať  k tomu, aby sme sa vrátili na tak čarovné miesta, akými sú Stromíš a jeho útulňa Gálová.

Vladimír Tököly, člen výboru MS, predseda OMM Rožňava

2022-01-25T10:30:55+00:0025 januára 2022 |Košický kraj|
X