Žiaci základnej školy v Košiciach spoznávali štúrovskú generáciu


//Žiaci základnej školy v Košiciach spoznávali štúrovskú generáciu

V rámci Roka odkazu štúrovcov a šírenia povedomia o štúrovskej generácii medzi mládežou zorganizoval Dom Matice slovenskej v Košiciach s predsedom Matice slovenskej JUDr. Mariánom Gešperom 9.5.2022 ďalšiu prednášku. Tentoraz sa prednáška konala na ZŠ sv. Cyrila a Metoda v Košiciach. My matičiari si cyrilometodskú tradíciu veľmi vážime, nakoľko neodmysliteľne s ňou spätý je náš prvý predseda Matice slovenskej rímskokatolícky biskup Štefan Moyses. Sme radi, že sme boli na škole, ktorá nesie názov našich patrónov Slovenska a spolupatrónov Európy, solúnskych bratov sv. Cyrila a Metoda. Prednášku o štúrovcoch si vypočulo vyše 60 žiakov ôsmeho ročníka.

Predseda MS priblížil hospodársko-spoločenskú situáciu v Habsburskej monarchii a pri vzájomnej interakcii s publikom dával žiakom rôzne otázky. Napr. hneď v úvode, či poznajú mená štúrovcov, či vedia, prečo je možné, že taký veľký počet štúrovcov oslavuje v tomto roku dvestoročnicu, alebo aké ďalšie národnosti žili v monarchii, otázky týkajúce sa revolučných rokov a iné. Spomenul, že najvyspelejšou časťou Uhorska bolo Slovensko, pretože tu boli banské mestá i slobodné kráľovské mestá, v predštúrovskom období sa zakladali manufaktúry a Slováci boli veľmi učenliví. Štúrovci boli vynikajúci žurnalisti, básnici a viacerým ľudom sa pri slove štúrovci vybaví kodifikácia, dôležité je ale aj to, že to boli politici. Práve Štúr prišiel s uceleným politickým programom, aby volebné právo bolo bez rozdielu pre všetkých, aby ľudia mohli hovoriť svojou rodnou rečou, bol za zrušenie poddanstva, za úplnú občiansku a politickú slobodu, rovnoprávnosť národov v Uhorsku a i. Tento program nesie názov Žiadosti slovenského národa a slovenskou politickou reprezentáciou bol prijatý v Liptovskom Mikuláši v roku 1848.

Žiaci základnej školy prejavili svoju odvahu a snažili sa odpovedať na položené otázky. Viacerí boli za svoju aktivitu odmenení knižnou publikáciou Rozprávky spod slovanskej lipy z matičného vydavateľstva.

Druhá časť prednášky patrila významným predstaviteľom štúrovskej generácie. Z tých významnejších, o ktorých sa žiaci mali možnosť učiť boli: búrlivák Janko Kráľ, Ján Francisci Rimavský, Štefan Marko Daxner Ján Kalinčiak. Z menej známych to boli: maliar Peter Michal Bohúň, národný buditeľ, publicista Samuel Dobroslav Štefanovič, slovenský folklórista, prekladateľ, jazykovedec a predstaviteľ mesianistickej línie slovenského romantizmu Samuel Bohdan Hroboň,  podporovateľ štúrovcov, rímskokatolícky kňaz Jozef Karol Viktorín.

Vyjadrujem nádej, že žiakom základnej školy sa dvojhodinové spoznávanie štúrovského obdobia a významných štúrovských dejateľov páčilo, a že si z neho odnášajú množstvo zaujímavých podnetov, ktoré im budú nápomocné aj v ich ďalšom štúdiu.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej v Košiciach

2022-05-20T10:11:07+00:0020 mája 2022 |Košický kraj|
X