Znovuosadenie busty M. R. Štefánika vo Zvolenskej Slatine


//Znovuosadenie busty M. R. Štefánika vo Zvolenskej Slatine

Pocta Štefánikovi

„Do tretice všetko dobré.“ A presne tak sa aj stalo. Až na tretí krát sa podarilo vrátiť bustu generála Štefánika na jej pôvodné miesto dňa 26. júla 2020 vo Zvolenskej Slatine. Busta už raz v obci stála. Vplyvom komunizmu však musela byť odstránená, i keď vydržala v obci dlhšie ako ostatné. Podujatia sa zúčastnili matičiari skoro zo všetkých kútov Slovenska od Komárna až po Vranov nad Topľou.

Aj napriek nepriaznivému počasiu busta bola odhalená. Spoločne sme sa tešili, že už viac nemusí byť skrývaná v pivniciach alebo na povalách domov. Našli sme pre ňu dôstojné miesto. Žijeme sen iných.

Spolu s odhalením busty si účastníci mohli prehliadnuť Galériu Jána Kulicha, zúčastniť sa hudobno-poetického pásma, ktorého autorom je Juraj Sarvaš alebo sa odfotiť so „živým Štefánikom.“ Ako záverečná perlička prišiel hudobný superstárista Martin Harich, ktorý svojím koncertom dojal mnohých.

Tak sme dokončili a znovu započali cestu busty, ktorá bola prvýkrát osadená na tom istom mieste v roku 1939. Česť Štefánikovej pamiatke.

Ondrej Baranec

predseda okresnej rady DT,ZV,KA

2020-08-10T12:05:12+00:0010 augusta 2020 |Banskobystrický kraj|
X