Zomrel bývalý predseda Matice bunjevskej – Ivan Sedlak


//Zomrel bývalý predseda Matice bunjevskej – Ivan Sedlak

Dňa 02.12.2020 v ranných hodinách umrel Ivan Sedlak – bývalý predseda Matice bunjevskej vo veku 69 rokov.

Základnú školu a gymnázium dokončil v Subotici, promoval na Právnickej fakulte v Novom Sade. Po ukončení štúdia začal pracovať ako stážista na Mestskom súde v Subotici a po zložení advokátskej skúšky bol zvolený za sudcu mestského súdu. Vykonával tiež predsedu Mestského súdu v Subotici, potom prešiel na okresnú prokuratúru ako zástupca okresnej prokuratúry. Z tejto pozície viedol advokátsku prax a potom vykonával funkciu ministra bez portfólia pri vláde, neskôr bol členom advokátskej komory v Srbsku, odkiaľ odišiel do dôchodku.

Bol veľmi aktívny v spoločensko-politických aktivitách. Bol členom a funkcionárom komunistickej strany a potom úradníkom v JUL. Pôsobil v šachovom klube Juhoslávie, Srbska a Subotice. Bol členom a funkcionárom Matice bunjevskej a predsedom v dvoch volebných obdobiach. Za tento čas dosiahla Matica bunjevská významné výsledky v oblasti činnosti Srbskej republiky a teda aj v medzinárodných vzťahoch. Maticu slovenskú navštívil v roku 2013 ako delegát II. kongresu matíc slovanských národov.

Je to len stručný prehľad jeho aktivít, ktoré dennodenne vykonával a zanechal v nich značnú stopu. Bol ženatý s manželkou Gordanou, z manželstva mal syna Nikolu a dcéru Ivanu a štyri vnúčatá. Odišiel, vo veku, kedy ešte mohol pracovať pre našu spoločnosť a svoju rodinu. Ďakujeme mu za všetko dobré, čo urobil. Nech má večnú slávu a chválu.

Matica bunjevská

II. kongres Matíc slovanských národov v Martine, 2013. Ivan Sedlak – v treťom rade prvý zľava

2021-02-12T14:11:21+00:0012 februára 2021 |Zahraničie|
X