Matičný festival „Rómska pieseň 2018“ mala v Košiciach výbornú úroveň


//Matičný festival „Rómska pieseň 2018“ mala v Košiciach výbornú úroveň
Košice, 20. 4. 2018
V piatok 20. apríla 2018 prišlo do priestorov Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach päťdesiat speváckych rómskych nádejí z Košického a Prešovského kraja. Organizátormi matičného festivalu boli: Miestny odbor Matice slovenskej / MO MS / Košiciach – Myslave, Odbor školstva OÚ v Košiciach, mesto Košice a domáce Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium v Košiciach.
Počas celého priebehu festivalu robil nadaných spevákov z obidvoch krajov východného Slovenska sprevádzal slávny Orchester ľudových nástrojov zo Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach, čo dalo matičnému podujatiu značnú úroveň profesionality.
Nedá nám, aby sme nespomenuli profesionálnu porotu. Traja členovia boli z domáceho konzervatória. Predseda poroty Mgr. Slavomír Klempár, členky poroty Mgr. Radana Weidlichová, Mgr. Zuzana Džavoronok a Bc. Jozefína Šaňová zo ZŠ Podjavorinskej v Košiciach to nemali pri rozhodovaní vôbec ľahké, hlavne pri prvých troch miestach v kategórii jednotlivcov. Preto boli udelené dve prvé miesta.
Na prvých troch miestach boli ocenené tieto spevácke rómske talenty:
Kategória jednotlivcov:
1. miesto – Vlasta Ďurašková ZŠ Kecerovce
1. miesto – Gabriel Gábor ZŠ Kecerovce
2. miesto – Viktória Gézová ZŠ Ľudmily Podjavorinskej Košice
3. miesto – Frederik Hanko ZŠ Ľudmily Podjavorinskej Košice
Kategória duetá:
1. miesto – Miroslav Pecha a Ján Pecha ZŠ Spišské Tomášovce
2. miesto – Jozefína Žigová a Slavomíra Žigová ZŠ Medzev
3. miesto – Samuel Zupko a Daniel Gaži ZŠ Ždaňa
Ceny pre víťazov venovali bývalý primátor mesta Košice a súčasný podpredseda vlády SR, MUDr. Richard Raši, PhD., MPH, exminister školstva a poslanec NR SR doc. PhDr. Dušan Čaplovič, DrSc., generálny riaditeľ firmy LYNX, s. r. o., Košice, Ing. Zoltán Kollár, a zakladateľ matičného festivalu Ing. František Mrva. Ceny pre štyroch ocenených venovali starosta Luníka 9 a majiteľ Súkromného hudobného a dramatického konzervatória na Požiarnickej 1 v Košiciach PaedDr. Gejza Adam, PhD. Cenu poroty dostalo ďalších osem speváckych talentov.
Musíme poďakovať starostovi Mestskej časti Košice – Luník 9 Bc. Marcelovi Šaňovi za bohaté občerstvenie pre všetkých zúčastnených vrátane učiteľov, ktorí deti doprevádzali. Tak ako to zariadil pred rokom, tak sa stalo aj tohto roku, keď dostali rómski speváci a speváčky a ich učitelia veľké obložené chlebíčky a fľašky minerálnej vody.
Nesmierna vďaka patrí vedeniu Súkromného hudobného a dramatického konzervatória, ktoré zabezpečilo logistiku tejto náročnej masovej matičnej akcie na výbornú. Počas celého krajského matičného festivalu sprevádzal vynikajúcich rómskych spevákov a speváčky z obidvoch krajov východného Slovenska Orchester ľudových nástrojov z domáceho Súkromného konzervatória.
Veľké poďakovanie vyslovujú organizátori Rómskej piesne 2018, ale hlavne zúčastnení speváci a ich sprevádzajúci učitelia výkonnému riaditeľovi RTVS v Košiciach PhDr. Jozefovi Puchalovi, PhD., a pani šéfredaktorke spravodajstva pre národnostné menšiny v Košiciach PhDr. Kristíne Mojžišovej, PhD., ktorí zabezpečili účasť štábov STV a Slovenského rozhlasu.
Všetci zúčastnení odchádzali veľmi spokojní už teraz sa tešia na 9. ročník matičného festivalu „Rómska pieseň 2019“ v nádherných priestoroch na Požiarnickej 1 v Košiciach. A my sa tešíme s nimi.
V Košiciach 20. apríla 2018
František Mrva
predseda MO MS Košice – Myslava
2019-01-16T09:26:47+00:0025 apríla 2018 |Košický kraj|
X