Beh na počesť letcov SNP

Myšlienka, ktorá vznikla a mala spojiť pamätníky dvoch svetových vojen, a tak behom vytvoriť pomyselný most medzi dvoma veľkými konfliktmi. Keď sme si však uvedomili, že súčasná generácia len okrajovo pozná situáciu, ako prebiehalo povstanie v centre Slovenska a akým spôsobom sa vôbec začalo, nemohli sme zostať vlažní.

Srdcia mladých matičiarov zahoreli, už na prvé počutie ako 1. československý stíhací pluk prilietal v nízkych výškach na poľnom letisku, ktoré už dnes ani neexistuje. Len pamiatka v podobe krídla povstaleckým letcov v Zolnej. V deň slovenského letectva 17. septembra 1944, keď pristálo 21 stíhacích lietadiel na lúkach južne od obce. Práve oni boli tým začiatkom bojových vzletov, ktorých bolo presne 573. Mnohí z nás už zabudli. Nech pre nás zostáva výzvou, že vojaci sa až z Čiech z Čáslavy presúvajú k tomuto pamätníku už šiesty rok.

Naša snaha stála za to. Pripravili sme symbolický beh, ktorý sa bežal v kategórii deti 1,9 km a dospelý 4,4 km. Spolu tvoria tieto kategórie rok 1944, na ktorý sme pamätali. Nech je symbolika aj v nohách. Cieľom každého bežca bolo zdolať vrchol lúky a behom späť si užívať výhľad na pomyselné poľné letisko. 31 bežcov bojovalo o prvenstvo na poľnom teréne. Víťaz odbehol 4,4 kilometra za neskutočných 14 minút a 25 sekúnd.

Nechceme na letcov zabudnúť, aj preto vyzbieraný dobrovoľný príspevok v sume 333 € sme venovali na rekonštrukciu Pamätnej izby v Zolnej. Síce letci nepochádzali zo Zvolena, ale nazvali sa plukom zvolenským. Česť ich pamiatke.

Autor článku a foto: Ondrej Baranec,
vedúci OP Zvolen

 

 

X