Cena Ondreja Štefanka udelená po 15. krát


/, Zahraničie/Cena Ondreja Štefanka udelená po 15. krát

Udeľovanie Ceny Ondreja Štefanka a medzinárodná konferencia Združenia, spolky, organizácie a inštitúcie dolnozemských Slovákov

V čase, keď na Dolnej zemi vidieť v záhradách i na poliach prvých poľnohospodárov a zima sa chystá svoje žezlo odovzdať jari, v slovenskom mestečku Nadlak, na území dnešného Rumunska, začína hlasnejšie pulzovať slovenský život. Počas marca sa pripravuje jedno z najväčších podujatí Slovákov žijúcich v Rumunsku, ktorým je bez pochýb udeľovanie ceny velikána slovenského hnutia v Rumunsku, spisovateľa, prekladateľ, šéfredaktora krajanských časopisov a národovca – Ondreja Štefanka.

Keď Štafanko opustil hranice pozemského bytia, krajania premýšľali o spôsobe, ktorým by bolo možné naplniť jeho odkaz in memorian, i o tom, ako by mu mohli pravidelne vzdávať úctu a pripomínať si jeho život i dielo. Keď sa ďalší rok stretol s rokom, Nadlak privítal prvých účastníkov odovzdávania ceny Ondreja Štefanka i prvých účastníkov medzinárodnej konferencie, ktorá sa zorganizovala za účelom napĺňať Štefankov odkaz.

16. až 18. marca 2023 sa písal už 15. ročník podujatia, ktorému ani v tomto roku nechýbal punc výnimočnosti. Tohtoročnými laureátmi sa stali Katarína Mária Orbánová z Rumunska, za príspevok k rozvoju, organizovaniu a diverzifikovaniu kultúrneho života a spolkovej činnosti v slovenskom zahraničnom svete a Mojmír Benža zo Slovenska, za príspevok k rozvoju a propagácii slovenskej literatúry tvorenej v slovenskom zahraničnom svete.

Po udeľovaní cien sa otvorila pracovná časť podujatia – vedecká konferencia, ktorá sa tento rok zamerala na tému Združenia, spolky, organizácie a inštitúcie dolnozemských Slovákov. Za Maticu slovenskú príspevok pripravila riaditeľka Krajanského múzea MS, Zuzana Pavelcová, na tému –Združenia, spolky, organizácie a inštitúcie dolnozemských Slovákov v spolupráci s Maticou slovenskou. Počas dvoch konferenčných dní sa prezentovali viac ako štyri desiatky príspevkov hodnotiacich krajanské spolkové aktivity a ich význam z najrozličnejších aspektov. Hlavým výstupom konferencie bude už tradične vedecký recenzovaný zborník. O tomto čase vyšiel práve ten z minulého roka, ktorí nesie názov ostatnej konferencie: Osobnosti dolnozemských Slovákov v literatúre a umení.

Zuzana Pavelcová

 

X