Deň Víťazstva nad fašizmom – 76. výročie v Košiciach


/, Košický kraj/Deň Víťazstva nad fašizmom – 76. výročie v Košiciach

V Košiciach sa na koniec druhej svetovej vojny nezabúda. Je tomu už 76 rokov čo nad Európou vládne mier. Celosvetový mier nastal až po kapitulácii Japonska a k podpisovému aktu došlo 2. septembra 1945 na vlajkovej lodi amerického loďstva Missouri. Mnohí z nás si hrôzy vojny nevedia ani len predstaviť. Vojnu vidia len na filmových plátnach v kinách, čítajú o nej knihy, ale samotná človeka zničujúca hrôza je už len dávnou vidinou v našich očiach. A nech to tak aj ostane. Jedine pamätníci a veteráni zničujúceho vojnového konfliktu sú ešte mementom toho čo bolo a čo spoločne so svojimi spolubojovníkmi, z ktorých mnohí neprežili, dokázali. Bojovali za mier, za budúce generácie, za nás.

Na troskách ohňom, slzami a krvou zmáčanej Európy sa začala budovať nová Európa. Ale keď sa zamyslíme musíme si priznať, že skutočný mier všade vo svete neexistuje. Celosvetový mier je len bájnou utópiou na stránkach kníh. Francúzsky spisovateľ Louis-Ferdinand Celine kedysi povedal „Vojna je hromadné vzájomné vraždenie miliónov ľudí, ktorí sa nepoznajú, v záujme malého počtu ľudí, ktorí sa poznajú, ale nevraždia sa navzájom“. Menšie či väčšie konflikty v rôznych kútoch sveta stále pretrvávajú, vyvierajú na povrch pre chamtivosť a mocichtivosť a aj pre jednu z príčin druhej svetovej vojny, ktorou bol nový Lebensraum, ktorý títo mocipáni chcú, len to nepovedia nahlas.

Práve v mesiaci máj vnímame intenzívnejšie potrebu mieru. Pripomíname si najničivejší vojnový konflikt 2. svetovú vojnu alebo v rusko hovoriacich oblastiach Veľkú vlasteneckú vojnu. Staršia generácia je zvyknutá na dátum 9. máj, v dnešných časoch aspoň v západnom svete sa udomácnil dátum 8.máj. Dôvod je prostý. Bezpodmienečná kapitulácia Nemecka sa podpisovala na dvakrát. Prvý dokument sa podpísal 7. mája v Remeši za prítomnosti náčelníka sovietskej vojenskej misie generála Ivana Suslopalova s platnosťou nasledujúci deň. Druhý dokument sa podpisoval na berlínskom predmestí Karlshorst v sídle sovietskeho velenia 8. mája v noci. Pre časový posun bol už v Moskve 9. máj, preto sa Deň Víťazstva nad fašizmom pripomína práve v tento dátum.

Dom Matice slovenskej v Košiciach s Miestnym odborom Matice slovenskej v Košiciach si pripomenuli pamiatku na padlých sovietskych vojakov  v druhej svetovej vojne položením kytíc kvetov k Pamätníku vojakom Sovietskej armády na Námestí Osloboditeľov. Následne sme sa presunuli do Mestského parku pri železničnej stanici k buste generála Ivana Jefimoviča Petrova, ku ktorej sme taktiež položili kyticu kvetov. Práve generál Petrov sa podieľal na oslobodení našich Košíc. Najväčšiu ťarchu vojny niesol práve Sovietsky zväz s viac ako 23 miliónmi obetí a je potrebné zdôrazniť, že im patrí najväčšia zásluha na ukončení najničivejšieho a najkrvavejšieho celosvetového vojnového konfliktu.

Veľká úcta patrí všetkým hrdinom, ktorí obetovali svoje životy pre lepšie zajtrajšky. Vážme si preto krehký mier, ktorý máme.

Text a foto: Martina Matečková, MO MS Košice

X