Dvesto rokov od narodenia Janka Kráľa si pripomenieme kultúrou, divadlom i turistikou


/, Žilinský kraj/Dvesto rokov od narodenia Janka Kráľa si pripomenieme kultúrou, divadlom i turistikou

Kultúrne, divadelne, hudobne a dokonca turisticky si verejnosť pripomenie dvojsté výročie narodenia jednej z najvýraznejších postáv štúrovského hnutia Janka Kráľa. Najviac podujatí bude prebiehať v jeho rodisku v Liptovskom Mikuláši.

„Janko Kráľ je nám známy predovšetkým ako básnik, búrlivák a revolucionár, preto je škoda, že sa nezachovala jeho skutočná podobizeň. Dvojsté výročie jeho narodenia sme tak symbolicky začali výstavou zachytávajúcou osobnosť Janka Kráľa a jeho pravdepodobnej podoby, ktorá je prístupná v Dome MS v Liptovskom Mikuláši od 12. apríla 2022,“ uviedol podpredseda Matice slovenskej a riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec, ktorý podujatia organizuje v spolupráci najmä s mestom Liptovský Mikuláš, Múzeom Janka Kráľa a ďalšími partnermi. Už 19. apríla sa uskutoční v matičnom dome podujatie s názvom Gustiózne čítanie, na ktorom zaznie recitácia básní Janka Kráľa i zhudobnené básne štúrovcov v podaní skupiny Jablko v župane.

Hlavný kultúrny program prebehne na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši pri soche Janka Kráľa presne v deň 200. výročia jeho narodenia 24. apríla. Súčasťou bude aj otvorenie exteriérovej výstavy, sprístupnenie Pamätnej izby Janka Kráľa v Múzeu Janka Kráľa a premiéra historického dokumentu MS o tomto štúrovcovi. „Divadelníci z Matičnej divadelnej ochotníckej scény aktuálne pripravujú divadelnú inscenáciu Zakliata duša Janka Kráľa, v ktorej účinkuje až 15 ochotníkov-matičiarov. Niektorí z nich sa podieľali aj na natáčaní nášho historického dokumentu, a to práve v priestoroch, kde sa skutočne pohyboval Janko Kráľ,“ priblížil M. Nemec.

Aj populárny Národný výstup na Kriváň 13. augusta bude venovaný Roku odkazu štúrovcov a dvojstým výročiam narodenia Janka Kráľa, Štefana Marka Daxnera a Jána Francisciho. Zaujímavosťou pre účastníkov bude divadelná scénka, ktorou matičiari priblížia život týchto štúrovcov počas slávnostného ukončenia výstupu v Račkovej doline. Národný výstup už tradične organizujú Klub slovenských turistov, mesto Vysoké Tatry, mesto Liptovský Mikuláš, obec Pribylina a Matica slovenská. Okrem toho budú počas Roka odkazu štúrovcov 2022 prebiehať ďalšie podujatia na pripomenutie si okrúhleho výročia narodenia Janka Kráľa.

IÚ MS

X