Finisáž bola úspešná


//Finisáž bola úspešná

Ďalšie multižánrové podujatie naplnilo sálu Domu Matice slovenskej v Bratislave

27. septembra 2023 sa v priestoroch Domu Matice slovenskej v Bratislave konala FINISÁŽ prvého výstavného projektu GALÉRIE MATICE SLOVENSKEJ, ktorá funguje pri Výtvarnom odbore Matice slovenskej. Podujatie bolo obohatené aj o hudobnú časť so vstupom poetky, prozaičky, skladateľky a hudobníčky Lidky Žakovej a filozoficko-kulturologicko-literárnu časť spojenú s prezentáciu kníh členov Spolku slovenských spisovateľov: nositeľa Pribinovho kríža, bývalého veľvyslanca v Kanade, poslanca NRSR, riaditeľa vydavateľstva Mladé letá, literárneho redaktora Československého rozhlasu, autora historických románov Antona Hykischa a filozofa dejín a kultúry, kulturológa, estetika, plukovníka vo výslužbe, odborníka na dejiny slovanstva, Kollára, Šafárika a slovenské 18. a 19. storočie Dr. Viktora Timuru, CSc. Podujatie bolo organizované do kontextu 160-ročnice Matice slovenskej a 100-ročnice Spolku slovenských spisovateľov. Autori porozprávali o svojich knihách Generácie obrodenia a Bezhlavý čas, pričom sa zamerali aj na širšie kultúrno-spoločenské otázky či zmysel Matice slovenskej v minulosti a súčasnosti. Anton Hykisch pripomenul, že aj v súčasnosti prebieha boj medzi dvomi koncepciami slobody – slobodou bezbrehou a slobodou, ktorá vyžaduje aj určitú spoločenskú zodpovednosť. Viktor Timura zase kriticky poukázal na imperiálne tendencie potláčania slovanského a slovenského v kontexte súčasných spoločenských procesov.

Po literárnej časti opätovne zahrala Lýdia Žaková, tentokrát protestsong o frustrácii z nenaplnených ideálov novembra 1989. V závere podujatia predstavil predseda VO MS Dr. Ladislav Skrak prítomné výtvarníčky a výtvarníkov (Brigita LehoťanováJana Koštialová, Veronika Ursínyová, Stanislav Harangozó, Andrej SokaMaria Strompach, Martina Bégerová a ďalších). Prišli aj významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života ako napr. kulturológ a filozof prof. Dalimir Hajko, matematik, bývalý poslanec a veľvyslanec Jozef Mikloško, matematik, publicista Andrej Ferko, redaktorka, editorka, publicistka, prekladateľka Anna Šikulová, riaditeľ DMS Bratislava Ján Kšiňan a mnohé ďalšie významné osobnosti slovenského života.

Počas výstavy, ktorá trvala približne 3 mesiace, sa predala desiatka obrazov, galériu navštívilo okolo 150 návštevníkov a taktiež získala mediálne ohlasy. Už v októbri plánujeme s Dr. Skrakom ďalšiu výstavu, ktorá bude opätovne spojená s literárnou prezentáciou slovenských osobností a taktiež je v pláne prezentácia matičných výtvarníčok v Štrasburgu. Podujatia sa zúčastnilo približne štyridsať ľudí, čo je maximálna kapacita priestoru. Diskusie prebiehali aj po podujatí.

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

Anton Hykisch o podujatí: Som rád, že som sa zúčastnil na úspešnom podujatí. Ďakujem  Dr. Pernému za citlivé moderovanie prezentácie kníhy priateľa Viktora Timuru a môjho románu Bezhlavý čas. Príjemným objavom bola pre mňa tvorba Lidky Žákovej. Teší ma, že som stretol priateľov ako Anka Šikulová, Dalo Hajko, Jozef Mikloško, Lacko Skrak. Som poctený darom skvelého maliara a priateľa Stanka Harangozó. Osobitne ďakujem za dielo Túžba Brigite Lehoťanovej. Zažil som veľmi príjemný večer, ďakujem všetkým účastníkom a najmä organizátorom z Matice slovenskej. Multikulturálnymi podujatiami Matica slovenská dnes pomáha zjednocovať všetkých ľudí dobrej vôle, ktorým záleží na ďalšom rozvoji samostatného Slovenska a jeho národnej kultúry.    

2023-10-10T08:09:42+00:0028 septembra 2023 |Bratislavský kraj|
X