Hrdina Malej vojny Štefan Devan má v Smoleniciach pamätnú tabuľu vďaka Matici slovenskej


/, Trnavský kraj/Hrdina Malej vojny Štefan Devan má v Smoleniciach pamätnú tabuľu vďaka Matici slovenskej

Matica slovenská a obec Smolenice spoločne odhalili 6. apríla pamätnú tabuľu hrdinovi Malej vojny Štefanovi Devanovi. Súčasťou spomienkovej slávnosti v Smoleniciach bola aj svätá omša, prednáška a dramatická scénka Divadelného odboru MS a mladých matičiarov.

Odhalenie pamätnej tabule pilotovi slovenského letectva Štefanovi Devanovi uzatvorilo sériu matičných podujatí k 80. výročiu Malej vojny. „Ak nám niekto tvrdí, že Slováci nemajú osobnosti a hrdinov, ktorí sa vedeli obetovať za slovenskú vlasť, tak Štefan Devan vyvracia túto mylnú domnienku, lebo je to skutočný hrdina. Je škoda, že mnohým Slovákom, ktorí padli na bojisku južného a východného Slovenska v rokoch 1938 až 1939, odhaľujeme pamätné tabule až niekoľko desaťročí po ich smrti. Nech je to pre nás silné memento aj do budúcnosti,“ uviedol predseda Matice slovenskej Marián Gešper.

Slovenský desiatnik letectva a stíhací pilot Štefan Devan bránil Slovensko v marci 1939, keď došlo k vyvrcholeniu Malej vojny horthyovského Maďarska proti Slovensku 1938 – 1939. Jeho stíhacie lietadlo Avia B-534 bolo zasiahnuté protilietadlovou paľbou počas odvážnych, ale aj riskantných leteckých náletov slovenských lietadiel na postupujúce maďarské kolóny, no napriek tomu dokázal pristáť. Zomrel na následky vykrvácania. „Štefan Devan sa narodil v roku 1914 a v tomto roku aj náš ďalší známy rodák Štefan Banič získal patent na padák, čiže to letectvo má asi takú tradíciu v Smoleniciach,“ povedal starosta Smoleníc Anton Chrvala.

V Dome kultúry v Smoleniciach sa konala aj prednáška o Malej vojne v podaní vedeckého tajomníka MS Pavla Mičianika. Udalosti ozbrojeného konfliktu divadelne predstavili mladí matičiari. Na podujatí sa zúčastnili aj členovia Klubu vojenskej histórie Trnavská posádka.

 

IÚ MS

 

X