Ľudovít Džubák s ľudovou hudbou FS Chemlon Sokolej nahrávali v Rádiu Regina v Košiciach


/, Košický kraj, Prešovský kraj/Ľudovít Džubák s ľudovou hudbou FS Chemlon Sokolej nahrávali v Rádiu Regina v Košiciach

Ľudovít Džubák patrí medzi renomovaných zemplínskych spevákov ľudových piesní. Ako člen a vedúci MSS Hačure, FS Chemlon Humenné, ale aj samostatne ako spevák sólista sa prezentoval na stovkách vystúpení na Slovensku a v zahraničí. Bol pri najväčších úspechoch FS Chemlon na medzinárodných festivaloch v Istanbule v Turecku, v Čechách v Červenom Kostelci, kedy sa súbor stal laureátom medzinárodných festivalov, ako aj v diváckej televíznej súťaži na medzinárodnom festivale v Egypte, kde v konkurencii 45 súborov z 35 krajín sveta súbor obsadil 4. miesto.

Medzi jeho najväčšie úspechy patrí účasť na celoštátnych súťažiach hudobného folklóru v kategórii sólo spev v Považskej Bystrici (1994) a v Košiciach (2007) a tituly laureáta na festivale ľudových spevákov Zempľin špiva a festivale rusínskej piesne Spevy môjho rodu. Samostatne Ľudovít Džubák v zahraničí účinkoval v Bibione a Caorle v Taliansku (1995), na Medzinárodnom festivale Dni európskej hudby v Aténach v Grécku (2003), vo Francúzsku na Festival de Pontoise (2004), v Marseille (2007), v Darney (2013), na Rusínskej zábave v Rijeke v Chorvátsku (2008) a v Ženeve vo Švajčiarsku (2013) na 4. ročníku záhradnej párty pod názvom Slovenský juniáles v Ženeve  pre veľvyslancov 160 krajín pri OSN.

V roku 2017 Ľudovít Džubák vydal svoje profilové CD „Dolu našim valaľikom“, podieľal sa na 4 CD speváckej skupiny Hačure “Ej, jak krašňe, prekrašňe”(2003, zemplínske piesne), „Hačure II. a ich hostia“ (2007, rusínske piesne), „Koledy a vinše zo Zemplína“, „Na zbojníckej svadbe“ (2015), MG FS Chemlon „Ľudze povedaju“, MG speváckych skupín Dupna z Jasenova, Kudzeľ z Dlhého nad Cirochou a posledným jeho projektom je spoluúčasť na profilovom CD dievčenskej speváckej skupiny Bosoročky „Piesne Márie Čokynovej“(2019). Okrem toho účinkoval v televíznych reláciách RTVS – Naša naj, Kapura a TV Markíza – Anderov rebriňák a nahrával pre rozhlasy Patria, Regína i národnostné vysielanie Srbského rozhlasu v Novom Sade.

V dôsledku pandémie sa koncertovanie obmedzilo a preto sú všetky ponuky na prezentáciu veľmi zaujímavé, najmä ak prídu z rozhlasu. Po decembrovom nahrávaní vianočných kolied so speváckymi skupinami Hačure a Bosoročky sa Ľudovít Džubák spolu so spevákmi  Ľudmilou Kvašnou, Michalom Gnipom a ľudovou hudbou FS Chemlon Humenné Sokolej opäť zišli dňa 18.3.2021 v rozhlasovom štúdiu Rádia Regína v Košiciach pri nahrávaní zemplínskych ľudových piesní pre hudobnú rozhlasovú reláciu.

Ľudovít Džubák naspieval piesne Drobna komaňička, Ňepujdzem do domu, Ňeveľo ja chodzil, Išol Pan, Ach Haňičko, spolu s Michalom Gnipom Kec še prejdzem, Co še červeňeje, Dosc ja še nachodzil, Kačmaročko naša, žiačka SZUŠ Kudlovská Humenné Ľudka Kvašna sa predviedla piesňou Aňi ja tu ňemam a spoločne nahrali pieseň Išľi furmaňi. Niektoré z týchto piesní boli z výskumov Vihorlatského múzea v Humennom v obciach Hrabovec nad Laborcom a z Ptičia a budú aj základom pripravovaného nového CD Ľudovíta Džubáka. Ľudová hudba Sokolej účinkovala v zostave Vierka Hajduková, Štefan Gálik, Ľuboš Chromý, Mykhaylo Zakhariya a Miroslav Kerekanič, hudobným režisérom bol Mgr. Milan Rendoš, zvukovým majstrom Gabriel Nikházy a ľudové piesne upravil Miroslav Kerekanič.

Rozhlasová relácia bude vysielaná počas veľkonočných sviatkov na Rádiu Regina Košice. Všetkých poslucháčov dobrej zemplínskej ľudovej piesne srdečne pozývame.

PaedDr. Miroslav Kerekanič

člen Výboru Matice slovenskej

X