Matica si pripomenula výročia mnohých osobností na vedecko-populárnych podujatiach


//Matica si pripomenula výročia mnohých osobností na vedecko-populárnych podujatiach

Po celoslovenskej vedeckej konferencii k ROKU ODKAZU ŠTÚROVCOV, ktorú organizovala Matica slovenská, sa doslova roztrhlo vrece s podobnými podujatiami. Hneď nasledujúci týždeň sa v Kysuckom múzeu v Čadci konala vedecká konferencia venovaná osobnosti Jána Palárika, ktorý oslavuje tohto roku svoju dvestoročnicu. K uvedenému podujatiu sa pripojili aj traja matiční vedci, ktorých príspevky budú zverejnené v pripravovanom zborníku. Podujatia sa zúčastnil celý rad významných vedeckých osobností.

Matičiari si v meste Sabinov pripomenuli v rámci ROKU ODKAZU ŠTÚROVCOV aj 145. výročie úmrtia spisovateľa, II. tajomníka historicky prvej Slovenskej národnej rady, prekladateľa, kultúrneho činovníka a matičného jednateľa za šarišskú župu Bohuslava Nosáka Nazbudova, ktorý sa narodil v Tisovci, no významnú časť svojho života prežil na východnom Slovensku.

V pondelok 19. septembra sa pracovník Slovenského literárneho ústavu MS Lukáš Perný zúčastnil na oceňovaní Literárneho fondu ako člen poroty pre udelenie Ceny Ivana Krasku v Zichyho paláci. Pri príležitosti 120. výročia narodenia slovenského ministra zahraničných vecí, diplomata a právnika Vladimíra Clementisa sa v Tisovci uskutočnila vedecko-populárna prednáška z iniciatívy kultúrneho referenta mesta Tisovec Štefana Saba v spolupráci s miestnym odborom MS v Tisovci v zastúpení jeho predsedníčky Moniky Koncošovej. Životné cesty a osudy Vlada Clementisa, ale i jeho ideový odkaz v spojitosti s národnými ideami priblížil Lukáš Perný, ktorého pútavú prednášku si vypočuli žiaci a študenti škôl z Tisovca. Súčasťou prednášky bol aj kvíz spojený s odmeňovaním aktívnych študentov knihami z dielne Matice slovenskej.

V tom istom čase si v Smižanoch pripomenul predseda Matice slovenskej Marián Gešper pamiatku (pri príležitosti 110. výročia narodenia) partizánskeho veliteľa, kapitána Jána Nálepku spomienkovou slávnosťou spojenou s kladením vencov, prehliadkou rodného domu a slávnostným programom v kultúrnom dome v Smižanoch. Životné cesty a osudy Jána Nálepku v dramatickej scénke predstavili matiční divadelníci. Čestnú stráž pri hrobe Jána Nálepku zabezpečilo MO SR.

„Turné“ výročí pokračovalo spomienkovým kolokviom pri príležitosti storočnice redaktora, žurnalistu, bojovníka za slovenskú národnú zvrchovanosť Romana Kaliského, ktoré inicioval správca Matice a šéfredaktor SNN Maroš Smolec. Dcére Romana Kaliského, Gabriele Kaliskej odovzdal predseda MS mimoriadnu cenu MS pre jej otca. Podujatia sa zúčastnil celý rad významných vedeckých osobností. Hlavným rečníkom podujatia bol profesor Jozef Leikert, autor rozsiahlej knihy o Kaliskom Cesta búrnym storočím, ktorú vytvoril s Máriou Mackovou a má neuveriteľných 616 strán. V rámci obnovenej spolupráce Spolku slovenských spisovateľov a Matice slovenskej bola zorganizovaná literárno-religiózna diskusia s diplomatom a spisovateľom Jozefom Mikloškom v matičných priestoroch v Bratislave.

Matičiari sa tiež aktívne zúčastnili aj osláv 260. výročia významného slovenského katolíckeho národného dejateľa Antona Bernoláka v Nových Zámkoch. Matica slovenská taktiež zorganizovala aj vedeckú konferenciu MINÁČ 100, CLEMENTIS 120 (za účasti rodiny a priateľov osobností – vnučka V. Mináča, dcéra spisovateľa Ivana Horvátha Jana Schillerová-Horváthová; vedeckých kapacít, profesorov, docentov a doktorov filozofie, kulturológie, politológie; správcu Matice slovenskej a predstaviteľov spriaznených organizácií; z podujatia vznikne aj zborník).

Matičiari sa zúčastnili aj ďalších podujatí: k výročiu Fotoklubu v Senici (organizovalo Záhorské osvetové stredisko, zastúpenie mal aj SLÚ MS; podujatia sa zúčastnili aj potomkovia významnej národoveckej rodiny Ivana Horvátha a kultúrny program obohatilo swingové Paper Moon Trio) a tiež podujatia k 200. výročiu narodenia Ľudovíta Jaroslava Šuleka v Sobotišti (organizovalo o. z. J. Hrebendovej-Bórikovej, teda najmä Pavol Vandelia a  Danka Ševčíková v spolupráci s obcou a evanjelickou cirkvou v Sobotišti; zúčastnil sa tajomník MS Peter Schvantner a za SLÚ MS Lukáš Perný). Napokon si v bratislavskej Dúbravke pripomenuli aj 80. výročie úmrtia Terézie Vansovej (zazneli informácie o jej živote, ukážky z tvorby a kultúrny program detí z MŠ Sekurisová a hudobná vložka skupiny Dúbravský Matičiar; akciu organizovali Terka Vizinová a František Brunovský z MO MS Dubrávka). Uvedený zoznam podujatí a osobností iba dokazuje, že Matica slovenská si plní svoje úlohy mimoriadne zodpovedne a prispieva tak k slovenskému historicko-kultúrnemu vedomiu.

IÚ MS

2022-10-12T08:56:09+00:0012 októbra 2022 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X