Matica slovenská chráni matičné členské hnutie na celom Slovensku


/, Nitriansky kraj/Matica slovenská chráni matičné členské hnutie na celom Slovensku

Predstavitelia Matice slovenskej všetkými dostupnými možnosťami chránia matičnú činnosť v mestách a obciach Slovenska, kde pôsobí 503 miestnych odborov MS a 27,5-tisíca členov. Reagujú tým na stále častejšie ohlasy z regiónov, ktoré do martinského ústredia prichádzajú práve pre negatívne ladené mediálne odkazy rezortu kultúry Matici slovenskej.

V piatok (24. 7.) vyjadrili obavu z ukončenia činnosti aj úspešné divadelné súbory Slovenskí rebeli a Dramaťák, ktoré pôsobia pri Miestnom odbore MS v Komárne. Ústami riaditeľa Domu MS v Komárne Jozefa Černeka sa obrátili na predsedu vlády SR Igora Matoviča prostredníctvom videa na sociálnych sieťach, ktoré má už tisíc zdieľaní a 22-tisíc videní. „Reforma Matice slovenskej by pre nás znamenala, že od 1. januára jednoducho nemáme kde byť. Šestnásť rokov sme tu budovali divadlo a ročne hráme približne 41 predstavení. Matica slovenská však prichádza o peniaze, čím dom v Komárne stráca svoju existenciu,“ vysvetlil Černek. Aj túto nedeľu (26. 7.) opäť vypredali ďalšie populárne predstavenie s názvom Na rováš! a podporu im už vyjadruje široká verejnosť, medzi nimi mnohí umelci a folkloristi.

Predseda MS Marián Gešper v mene celého predsedníctva odkazuje matičiarom do regiónov: „Matica slovenská nemieni obetovať ani jeden matičný miestny odbor, umelecký súbor, a ani žiadne profesionálne pracovisko s národnou, kultúrnou, vedeckou a osvetovou činnosťou. Aj keď ministerka kultúry vyhlásila, že sme ju nepresvedčili o zmysluplnosti toho, čo matičiari robia po celom Slovensku i v zahraničí, nevzdávame sa. Chránime každého jedného matičiara a matičiarku, každé jedno matičné pracovisko, vrátane Domu MS v Komárne a divadelných súborov.“ Ako dodal, MS sa bude aktívne zúčastňovať na rokovaniach v rámci vytvorenej dočasnej pracovnej skupiny pre zmenu financovania a rozvoj MS na pôde MK SR.

IÚ MS

Odkaz na video: https://www.facebook.com/jozef.cernek.9/videos/10158303928195967/

X