Matica slovenská ukáže matičný folklór na 4. ročníku Slovenského dňa kroja


/, Banskobystrický kraj, Bratislavský kraj/Matica slovenská ukáže matičný folklór na 4. ročníku Slovenského dňa kroja

Šatnica Matice slovenskej a folklórne súbory – kolektívni členovia Matice slovenskej sa zapoja do tohtoročného Slovenského dňa kroja, ktorý organizuje týždenník Slovenka, časopis so 73-ročnou históriou. O folklórnej spolupráci hovorili 4. mája v Bratislave podpredseda MS Marek Nemec, hovorkyňa MS Veronika Grznárová – aktuálne nominovaná v ankete Slovenka roka 2021 – s autorkou myšlienky podujatia a generálnou riaditeľkou vydavateľstva Star production Máriou Rehákovou.

„Matičné folklórne bohatstvo – šatnica a súbory – oslovujú verejnosť v každej dobe. Som preto rád, že generálna riaditeľka skutočne tradičného časopisu Slovenka iniciovala našu spoluprácu. Do aktuálneho ročníka Slovenského dňa kroja sa chceme zapojiť živou výstavou krojov zo šatnice, ktoré nosili naši herci v známych slovenských filmoch. A tiež chceme zapojiť našich folkloristov do prezentácie letných a jesenných ľudových zvykov v rámci podujatia,“ priblížil podpredseda MS Marek Nemec. Šatnica MS v Martine uchováva 1800 krojov, 900 historických kostýmov a vojenských uniforiem, 800 karnevalových masiek a kostýmov a 350 rekvizít a parochní. Okrem toho vlastní a požičiava aj 1075 scenárov divadelných hier, najstarší je Tajovského Nový život z roku 1922. Folklórnych súborov ako kolektívnych členov má aktuálne Matica slovenská až 228.

Slovenský deň kroja je ojedinelé podujatie zamerané na šírenie tradícií, prezentáciu slovenských ľudových krojov a kultúrneho dedičstva. Charakter podujatia umožňujem bežným ľuďom a nadšeným folkloristom stať sa priamymi účastníkmi podujatia. Prvý ročník v roku 2018 bol súčasťou Radvanského jarmoku v Banskej Bystrici. Podujatie ovplyvnila minulý rok pandémia, a preto sa presunulo priamo k folklórnym súborom do ich obcí. Tento ročník sa už nebude konať len v online priestore, ale podľa pandemickej situácie a opatrení štátu sa folkloristi opäť stretnú v Banskej Bystrici presne na Deň ústavy SR.

Informačné ústredie MS, foto: redakcia týždenníka Slovenka

X