Matiční pedagógovia v školstve – aktivity Pedagogického odboru MS


/, Správy z krajov/Matiční pedagógovia v školstve – aktivity Pedagogického odboru MS

Školstvo je kľúčová, strategická oblasť,  od úrovne ktorej sa odvíja kvalita všetkých oblastí spoločnosti.  

Pedagógovia, ktorí vložili svoj elán  a činorodosť do Pedagogického odboru Matice slovenskej (PgO MS) sa stretli 7. júla na Rektoráte Univerzity Mateja Bela v Banskej  Bystrici a pokračovali 4. septembra v Košiciach, kde na pracovné stretnutie prišli pedagógovia prevažne z východného Slovenska.

Všetkých prítomných privítala PhDr. Daniela Hrehová, PhD., vedúca Katedry spoločenských vied, ktorá  je súčasťou vzdelávacieho systému na Technickej univerzite v Košiciach ako pedagogicko-vedecké pracovisko. Účasť prijali aj viacerí pracovníci katedry a k  vzácnym hosťom patril prof. RNDr. Blažej Pandula, CSc. Pozvanie pedagógov prijal aj riaditeľ Členského ústredia MS v Martine PhDr. Martin Fejko.

Predsedníčka PgO MS L. Klučková na každom pracovnom stretnutí s pedagógmi v úvode svojho príhovoru uvádza  podstatné poslanie a hlavnú úlohu MS, ktoré podľa zákona o MS patrí „upevňovanie slovenského vlastenectva a vzťah občanov k slovenskej štátnosti, participovať na rozvoji miestnej a regionálnej kultúry, pôsobiť najmä na mládež v duchu národných, mravných a demokratických hodnôt“. Napĺňať uvedené ciele sa svojou aktívnou činnosťou usiluje Pedagogický odbor Matice slovenskej najmä pri skvalitňovaní školského systému a výchovno-vzdelávacieho procesu (predovšetkým v predmetoch slovenský jazyk a literatúra, dejepis, náuka o spoločnosti, etická výchova), čím kontinuitne nadväzuje na prvé matičné stanovy z r. 1863.

Vo svojom príhovore predstavila významné aktivity členov PgO MS, ktorí sa podieľali na Návrhu systému modelu tvorby kurikulárnych dokumentov, ktorý je súčasťou Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania, ako aj o zastúpení slovenských autorov a ich literárnych diel v učebniciach literárnej výchovy pre základné a stredné školy. Monitorovanie používania štátneho jazyka, štátnych insígnií s ohľadom na prípravu návrhu novelizácie zákona NR SR o štátnom jazyku je neustálou a závažnou prioritou Pedagogického odboru MS. Poukázala na zánik najstaršieho slovenského pedagogického časopisu Rodina a škola, ktorý desať rokov organizoval medzinárodný projekt pre žiakov základných a stredných škôl s názvom Poznaj svoju minulosť alebo Pátranie po predkoch. Unikátny projekt si získal neobvykle veľkú popularitu nielen na Slovensku, ale paradoxne aj za hranicami. Žiaľ, pre absolútny nezáujem Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ho musel organizátor PhDr. Ľubomír Pajtinka, spisovateľ, autor odbornej literatúry, člen výboru PgO MS, ukončiť. Projekt bol desať rokov financovaný z vlastných finančných prostriedkov autora projektu. Počas týchto desiatich rokov sa doň zapojilo viac ako 30 tisíc mladých ľudí zo Slovenska, ale aj zo slovenských škôl v Maďarsku, Rumunsku a Srbsku, ktorí položili základy svojich rodinných kroník a archívov.

Rodina a škola bol najstarší slovenský pedagogický časopis. Jeho prvé číslo vyšlo v roku 1900 pod redaktorským vedením Svetozára Hurbana Vajanského.  Učiteľov a rodičov informoval o základných aktuálnych témach výchovy a vzdelávania, pomáhal im v ich výchovnej a vzdelávacej práci, pomáhal formovať ich zodpovednosť za prípravu novej generácie mladých ľudí. Časopis sprostredkovával pohľad na rozvoj školstva a výchovy v zahraničí, usiloval sa o pozitívne ovplyvňovanie čitateľov pri zvyšovaní prestíže vzdelania, múdrosti, tvorivosti v ich hodnotovom svete.

Predsedníčka konštatovala, že kandidáti, členovia PgO MS navrhnutí Maticou slovenskou na najvyššie rezortné ocenenia sv. Gorazda − PhDr. Ľubomír Pajtinka, PhD. a doc. PaedDr. Július Lomenčík, PhD. neboli Ministerstvom školstva SR odmenení za svoju prácu ani ďakovným listom.

Na základe spolupráce s viacerými gymnáziami, základnými školami a strednými odbornými školami, pedagógovia PgO MS pripomienkovali učebnice literatúry a obsahový štandard štátneho vzdelávacieho programu zo slovenského jazyka a literatúry. Na výzvu PgO MS reagovali viacerí učitelia slovenského jazyka a literatúry, napríklad vynikajúce spracovanie sporných otázok prišli z Gymnázia V. P. Tótha v Martine, z Gymnázia J. Kráľa v Galante, z Gymnázia v Nových Zámkov a ďalších škôl. Výsledkom boli Návrhy a ich zdôvodnenie k učebniciam a štátnemu vzdelávaciemu programu zo slovenského jazyka a literatúry.

 

O spolupráci Matice slovenskej so školami, ktorá je kľúčová z pohľadu získania nových členov MS sa venuje doc. PaedDr. Július Lomenčík, PhD., vysokoškolský učiteľ, didaktik, publicista, kulturológ, literárny vedec a básnik. Jeho materiál Matica slovenská a školy je podnetný pre všetky stupne škôl, na požiadanie je možné ho poslať riaditeľom DMS a pedagógom škôl.

PhDr. Daniela Hrehová, PhD., vedúca Katedry spoločenských vied Technickej univerzity v Košiciach (TUKE), ktorá prítomných privítala v mene Technickej univerzity v Košiciach, predstavila svojich kolegov z katedry a informovala o projektoch pre zahraničných Slovákov, o zmenách študijných programov, o otázkach financovania a podobne. Navrhla podchytiť sociálne zručnosti vyučovaním v pomere 50 % kvalifikácie a 50 % pre digitálne zručnosti a rozvoj osobnosti.

O slovo sa prihlásil aj profesor Pandula, predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku za TUKE, ktorý navrhol presadiť do výučby predmety zamerané na to, aby sa deti stali dobrými ľuďmi, teda predmety na rozvoj osobnosti, a to už od základných škôl. Potrebujeme zlepšiť kvalitu výučby, a to najmä zvýšením kvalifikácie učiteľov. Navrhol spoluprácu Pedagogického odboru Matice slovenskej pri celoslovenskom oceňovaní učiteľov, napríklad cez projekt Zlatý Amos.

Riaditeľ ČÚ MS PhDr. Martin Fejko, informoval o štruktúre odborov Matice slovenskej. Oboznámil prítomných s návrhom rozdeliť PgO MS na tri sekcie − západ, stred a východ Slovenska − pre lepšiu komunikáciu medzi členmi odboru. Návrh, aby sa už dnes stanovili reálne ciele vznikajúcej východnej sekcie. Na vznik sekcií bude potrebná zmena stanov PgO MS.

V diskusii vystúpili pedagógovia s príspevkami, ktoré sa týkali úloh PgO MS, absentujúceho národného povedomia na školách, výučbe hudobnej výchovy, na ktorej chýbajú slovenské ľudové piesne, požiadavka k návratu k našim koreňom vo všetkých predmetoch. Ďalšie stretnutie sa má uskutočniť v Dome MS v Nitre, kde by sa mal prerokovávať návrh upravených stanov Pedagogického odboru MS a koncepcia jeho práce. Termín stretnutia závisí od závislosti pandemickej situácie na Slovensku.

PhDr. Libuša Klučková, predsedníčka PgO MS

X