Matičnú Povesťovú mapu Slovenska obohatili Zbojníci a Skalná kráľovná


/, Žilinský kraj/Matičnú Povesťovú mapu Slovenska obohatili Zbojníci a Skalná kráľovná

Vydavateľstvo Matice slovenskej prináša deťom, ale aj dospelým dve nové knihy povestí zo svojej série Povesťová mapa Slovenska. Na knižnom trhu už nájdete Zbojníkov i Skalnú kráľovnú.

Historik a spisovateľ František Kreutz zozbieral čriepky príbehov o zbojníkoch z ľudovej tradície, mestských kroník a ďalších zachovaných prameňov. V spolupráci s Petrom Mišákom, známym autorom mnohých kníh povestí a rozprávok, vznikla kniha Zbojníci. „V rušnom osemnástom storočí sužovali celé Slovensko vzbury, povstania, vojny i rozličné choroby. Povstalecké i vládne vojská brali ľuďom v chudobných drevorubačských osadách a dedinách na Horehroní aj to najposlednejšie. Útlak a bieda boli ich každodenným údelom. Mnohí sa s tým odmietli zmieriť a brali spravodlivosť i svoj osud do vlastných rúk. Legendárnymi sa stali horehronskí drusovia alebo tovariši smelého remesla, ktorých vrchnosť nazývala jednoducho zbojníkmi,“ píšu autori Kreutz a Mišák. Najznámejším horehronským zbojníkom bol Jakub Surovec, hoci o ňom nezachovala ľudová pamäť toľko piesní a legiend ako o terchovskom zbojníkovi Jurovi Jánošíkovi, ktorý sa viac ráz objavuje aj v tejto knihe. Stretneme tu však i Jánošíkovho kamaráta Martina Mravca, o vyše sto rokov mladšieho Miša Vdovčíka a ďalšie známe osobnosti slovenského zbojníckeho neba.

Druhá nová kniha povestí Skalná kráľovná voľne nadväzuje na Povesti, príbehy a povedačky z východu Slovenska z roku 2018. To najkrajšie z pozoruhodnej mozaiky povestí a príbehov z východu Slovenska zozbieral a prerozprával výnimočný znalec dejín a ľudovej slovesnosti tohto kraja Ľudovít Petraško. „Na severe kopcovitá krajina, na juhu nížina, nájdete tu naše malé veľhory i slovenské more. A taktiež množstvo vzácnych pamiatok na rušné dejiny tohto kraja: hrdých hradov a malebných hradných ruín, majestátnych chrámov, umeleckých pokladov a vzácnych písomností. Medzi tie najvzácnejšie však patria stopy, ktoré ostali v pamäti ľudu v podobe povestí, legiend, eposov, príbehov,“ píše autor Petraško. Prostredníctvom jeho knihy navštívite záhadné miesta, dobre ukryté poklady, starodávnych vladárov, hradných pánov a panie, lúpežných rytierov, zbojníkov, chudobných sedliakov, mníchov, ale aj zlatú rybku a čertov. Dostanete sa tiež doprostred rušných bitiek aj do ľudoprázdnej ríše Skalnej kráľovnej.

IÚ MS

Objednajte si knihy tu:

https://www.vydavatel.sk/kniha/zbojnici

https://www.vydavatel.sk/kniha/skalna-kralovna

X