Memoriál Juraja Migaša12. ročník výstupu na Pleš

Výstup na kopec Pleš (Piliš) nad obcou Mlynky (Pilisszentkereszt), ktorý sa nachádza na severe Maďarska, neďaleko od slovenského Štúrova, sa uskutočnil v druhej polovici mája (21. mája 2022).

Podujatie pod názvom „Spoločnými chodníkmi v znamení prehlbovania priateľstva“ pripravilo Združenie pilíšskych Slovákov a Slovenská samospráva v Mlynkoch. Memoriál Juraja Migaša sa uskutočnil ako výstup na vrchol Piliša formou pešej túry, ako aj cyklorúry.

Predsedníčka Slovenskej samosprávy v Mlynkoch Marta Demjénová okrem iných v Stredisku pilíšskych Slovákov privítala aj zástupcov Matice slovenskej, prvého podpredsedu MS Mareka Hanusku a tajomníka MS pre národnostné vzťahy Viliama Komoru. Slávnostné príhovory mali veľvyslanci Pavol Hanžík, Jozef Migaš, Ján Varšo, a ďalší. Za Maticu slovenskú sa prihovoril prvý podpredseda Marek Hanuska, ktorý zvýraznil dôležitosť a výnimočnosť našich krajanov, prácu pre národ a spoluprácu Slovákov, a všetkých srdečne pozdravil. Nasledovalo položenie vencov pri pamätnej tabuli Juraja Migaša v tomto slovenskom dome. Účastníci sa potom spoločne vybrali na asi dvojhodinovú túru na najvyšší kopec Pilišských vrchov, ktorým je Pleš (Piliš) s výškou 756 m n. m., a je na ňom vyhliadková rozhľadňa svätého Eusebia. Z nej možno vidieť niekoľko desiatok kilometrov vzdialené obce, mestá a pohoria, ktoré ešte pred desaťročiami obývali poväčšine Slováci a hovorilo sa tu po slovensky. Na vrchole sa účastníci občerstvili gulášom a pivom, najmä však rázovitými slovenskými pesničkami zo všetkých kútov Slovenska a rôznych krajov, kde žijú Slováci.

Na záver podujatia boli priviazané pamätné stužky na kríži na vrchole kopca pri rozhľadni, boli za jednotlivé slovenské obce, a za Maticu slovenskú ju priviazal prvý podpredseda Marek Hanuska.

Účastníci z hádam celého Maďarska a taktiež celého Slovenska, od západu až po východ, od severu až po juh, si zaspievali, vymenili skúsenosti a názory, zaželali si veľa síl do ďalšej práce na národa roli dedičnej pre slovenský národ a našu kultúry, taktiež v spolupráci aj s inými. Potešiteľné bolo, že viacerí sa pristavili a požičali si vlajku Matice slovenskej, s ktorou sa fotografovali. Aj tu bolo vidno, že o našu slovenskú Maticu záujem je a ľudia ju majú radi a v úcte.

Viliam Komora, Foto: autor

2022-05-31T12:03:17+00:0031 mája 2022 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X