Mladá Matica vyzýva ľudí, aby zahodili predsudky voči Matici slovenskej / reakcia na mediálnu antikampaň


/, Žilinský kraj/Mladá Matica vyzýva ľudí, aby zahodili predsudky voči Matici slovenskej / reakcia na mediálnu antikampaň

V reakcii na mediálnu kampaň proti Matici slovenskej sa Mladá Matica rozhodla vyzvať ľudí, aby nesúdili matičiarov podľa vyjadrení a osobných názorov niektorých novinárov, aktivistov či dokonca politikov, ktorí nepoznajú či ignorujú dennodennú prácu matičiarov v regiónoch.

Ako sa uvádza na webstránke Mladej Matice, v posledných týždňoch sa v médiách objavilo viacero samozvaných expertov na demokratické fungovanie, činnosť a financovanie Matice slovenskej. Verejnosti naservírovali množstvo nepravdivých, polopravdivých i zavádzajúcich tvrdení, ale aj už niekoľko rokov či desaťročí starých, neaktuálnych informácií o ustanovizni. Do tejto zmesi pridali svoje subjektívne názory a výrazné antipatie. „Stojme pri Matici slovenskej a nepočúvajme neprajnícke hlasy, ale vnímajme činnosť Matice slovenskej z dlhodobého a perspektívneho hľadiska,“ uvádza vo svojej výzve predseda MM Marek Nemec. „Matica slovenská nie je o politike, nie je o funkcionároch a už vôbec nie o národnom poklade. Dnes už nedokážeme zmeniť minulosť, ale dokážeme formovať prítomnosť a ovplyvňovať budúcnosť. My, matičiari, sme neprestali veriť v silu kultúry. Pretože MY SME MATICA,“ vysvetľuje M. Nemec s tým, že Matica slovenská je predovšetkým o 27 500 matičiaroch po celom Slovensku i v zahraničí a ich kultúrno-vedecko-osvetových aktivitách na dennej báze.

Zároveň dodal, že „najväčšie osobnosti nezakladali Maticu ako dočasný projekt. Chceli, aby bola navždy trvalá a zakorenená v našom národe. Počas svojich takmer 160-tich rokov existencie Matica slovenská prešla rôznymi obdobiami. Boli aj horšie, aj lepšie. No nikdy silám, ktoré sa ju snažili oklieštiť alebo zničiť, nepodľahla a pevne stála pri slovenskom národe tak ako dnes.“ Vypočujte si celú výzvu predsedu Mladej Matice vo videu nižšie a navštívte webstránku MM www.mladamatica.sk.

 

X