Na Cenu literárneho fomdu nominovali Habaja, Beňovú aj Rakúsovú


//Na Cenu literárneho fomdu nominovali Habaja, Beňovú aj Rakúsovú

Na nominačnom večere v Bratislave predstavili sedem finalistov Ceny Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2015.
Odborná porota vybrala diela vo všetkých žánroch knižnej produkcie, od umeleckých až po odborné, a to konkrétne v šiestich oblastiach: poézia, próza, dráma, detská literatúra, literárna veda a literatúra faktu. Víťaz ceny fondu bude známy koncom mája a cenu slávnostne odovzdajú začiatkom júna. Zvyšných šesť finalistov sa stane nositeľmi prémií Literárneho fondu.
Za poéziu sa finalistom Ceny Literárneho fondu za pôvodné literárne dielo za rok 2015 stal Michal Habaj s dielom Caput mortuum, ktoré vyšlo vo vydavateľstve Drewo a srd.
Habajove básne podľa poroty prekvapujú nezvyčajnými obrazmi, metaforami, vzťahmi a pointami. V kategórii próza sa o cenu uchádzajú dve diela, a to román Jany Beňovej Honeymoon (vydavateľstvo Marenčin PT) a biografický román Ľuboša Juríka – Alexander Dubček. Rok dlhší ako storočie (vydavateľstvo Matica slovenská).
Na cenu je ďalej navrhnutá komorná dráma Jany Juráňovej Tichý bič Mila Urbana, ktorú vlani v decembri premiérovalo Slovenské národné divadlo na svojej malej činohernej scéne, v Modrom salóne.
Za detskú literatúru sa medzi finalistov dostala knižka Katarína Mikolášová: Bojnickí búbeli (vydavateľstvo Matice slovenskej) o rozprávkových bytostiach búbeľoch, ktorí žijú v zázračných teplých prameňov neďaleko Bojnického zámku. Čaro knihy podľa poroty znásobujú farebné ilustrácie Petra Uchnára.
Vo výbere Literárneho fondu z toho najlepšieho, čo minulý rok vyšlo zo slovenskej literárnej tvorby, sú tradične i odborné diela. V kategórii literárna veda je navrhnutá na cenu Literárneho fondu Gabriela Rakúsová s publikáciou Z literárnych reflexií (vydavateľstvo F.R.&G.), ktorá je zhrnutím jej literárnokritickej tvorby od roku 2004 v oblastiach poézie, prózy, literárnej vedy a iných. Za literatúru faktu je finalistom na cenu Tomáš Černák za dielo Husák. Mladé roky Gustáva Husáka 1913 – 1939 (vydavateľstvo Marenčin PT).
„Černákova kniha vznikala niekoľko rokov a predchádzal jej systematický výskum a zber materiálu,“ pripomína porota a zdôrazňuje, že „zásadnejšie práce o mladosti či školských rokoch Gustáva Husáka, prvého i posledného Slováka na Pražskom hrade, neexistujú“.
O finalistoch Ceny Literárneho fondu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu za rok 2015 rozhodla porota na čele s Petrom Mišákom a s ďalšími členmi: Bohušom Bodaczom, Vladimírou Komorovskou, Janou Kuzmíkovou a Antóniou Revajovou. Literárny fond sa ocenením snaží obsiahnuť celú šírku pôvodnej slovenskej literárnej tvorby. Napríklad známa slovenská literárna cena, Cena Anasoft litera, sa udeľuje špeciálne za pôvodnú prózu.

[pravda.sk; 24/03/2016; SITA ; Zaradenie: Kultúra]Na Cenu literárneho fomdu nominovali Habaja, Beňovú aj Rakúsovú
http://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/387746-na-cenu-literarneho-fomdu-nominovali-habaja-benovu-aj-rakusovu/

2016-03-29T09:37:00+00:0029 marca 2016 |Napísali a povedali o nás|
X