Nadštandardné práva na Slovensku


//Nadštandardné práva na Slovensku

Postavenie a ochrana národnostných menšín a etnických skupín v SR

Recenzia:

CHOVANEC, Jaroslav: Postavenie a ochrana národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskej republike. Matica slovenská : Martin, 2018. 172 s. ISBN 978-80-8128-221-8.

Pred niekoľkými mesiacmi bola odborná a vedecká literatúra v oblasti právnej, najmä však v oblasti národnostných, ako i ústavných práv obohatená o novú vedeckú monografiu. Postavenie a ochrana národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskej republiky je od autora, ktorého nie je potrebné zvlášť predstavovať. Dr. h. c. prof. JUDr. Jaroslav Chovanec, CSc., pôsobí viacero desaťročí ako jeden z najvýznamnejších ústavných právnikov Slovenskej republiky, predtým ČSSR a ČSFR, ale aj v širšom kontexte, a to taktiež s našimi susednými štátmi v oblasti vedeckého bádania ich ústavných právnych systémov. Pôsobí či pôsobil taktiež ako vysokoškolský pedagóg v odboroch ústavné právo a teória štátu a práva, a to nielen v SR, ale i v ČR, je spisovateľom literatúry faktu a publicistom s presahom cez niekoľko stovák kníh, publikácií a textov, z ktorých boli viaceré preložené a publikované v anglickom, nemeckom, francúzskom, maďarskom, českom či ukrajinskom jazyku, s obrovským množstvom a niekoľkými stovkami ohlasov. Je držiteľom viacerých vyznamenaní a ocenení, a aj tých najvyšších štátnych. Okrem toho pôsobí ako významný matičiar, bývalý podpredseda a súčasný člen Dozorného výboru MS, a to okrem iného, keďže je aktívny v Spolku slovenských spisovateľov,ale aj inde, nevynímajúc vedecké a univerzitné prostredie.

Recenzovaná kniha, ako to vyplýva už z toho faktu, kto je jej autorom, je na vysokej vedeckej úrovni. V prvej kapitole sa zameriava a vovádza do vzniku a historického vývoja inštitútu ľudských práv a slobôd a to vrátane národnostných menšín a etnických skupín a ich zakotvenia v ústavách národných štátoch, a to napríklad USA, Francúzska, Veľkej Británie, v Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republike, vo Zväze sovietskych socialistických republík, v Česko-Slovensku a v Slovenskej republike (z roku 1939, ako aj z roku 1993). Druhá kapitola sa zaoberá v retrospektívnej deskripcii a rekonštrukcii postavením národností v Československej socialistickej republike, tretia približuje ústavnoprávne postavenie a ochranu národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskej republike s analýzou a hodnotením národnostného zloženia štátu. Štvrtá kapitola pojednáva o účasti na štátnej moci a politike štátu v oblasti kultúry a školstva národnostných menšín a etnických skupín v SR, a to taktiež z hľadiska národnostného zloženia najvyšších štátnych orgánov štátu, piata bližšie približuje stále aktuálnu tematiku rómskej národnostnej menšiny a jej integrácie do spoločnosti v SR, okrem iného aj z historického hľadiska už z obdobia Rakúsko-Uhorska, cez Československo až po súčasnú samostatnú Slovenskú republiku. V šiestej kapitole sa autor zameriava na vzťahy Maďarska k maďarskej národnostnej menšine v SR od historického obdobia, cez jednotlivé dejinné obdobia a prijaté medzinárodné zmluvy až po súčasnosť. V siedmej kapitole rozoberá orgány ochrany práva vrátane práv národnostných menšín a etnických skupín, ako aj hodnotí príslušné kontrolné orgány ochrany práva, právnych služieb, ale aj právnej pomoci, cez mimosúdne rozhodovacie orgány, ako aj vykonávacie orgány ochrany práva. V poslednej časti namiesto záveru stručne analyzuje a synteticky opisuje právny štát z hľadiska výstavby a existencie Slovenskej republiky najmä z hľadiska ústavnoprávnej, ako aj spoločenskej a politickej praxe, z pohľadu záruk ochrany ľudských práv a slobôd všetkých štátnych občanov, medzi ktorými, pravdaže, nie sú národnostné menšiny vylúčené, ba práve naopak, je im venovaná mimoriadna pozornosť. Garantované sú Ústavou SR, ako i právnym poriadkom SR, s potrebou neustáleho rozvoja demokracie a vymožiteľnosti práva.

Táto vedecká recenzovaná publikácia obsahuje,pravdaže, poznámkový aparát, poznámky pod čiarou, literatúru a pramene, ktoré sú pomerne obsiahle a napomôžu aj pre ďalšie bádanie a oboznámenie sa s problematikou aj v širších súvislostiach. Kniha je doplnená o rozsiahle resumé v slovenskom a anglickom jazyku, a práve aj z tohto hľadiska môže byť prínosom pre bádanie aj zo strany odborníkov z cudzojazyčného prostredia. Obdobne sa takto môžeme vyjadriť vo veci podstatného preukázania nadštandardných práv pre príslušníkov národnostných menšín a etnických skupín v našom štáte, aby to bolo prístupné a šírilo sa aj v širšom zahraničí. Potrebné je podčiarknuť, že autor opisuje nielen teoreticko-právne poznatky, ale poukazuje aj na množstvo skúseností, poznatkov a skutočností, ktoré zaznamenali publicisti, novinári, ako aj od ďalších odborníkov, politikov, verejne činných osôb, či sú nejakým spôsobom známe medzi verejnosťou, no niekedy je neprimerané o nich hovoriť. Vedecky a otvorene spracoval niektoré citlivé témy či momenty našej spoločnosti, ktorým sa, žiaľ, vyhýbajú viacerí odborníci a vedci, keďže ich exponovanosť je niekedy nesmierne náročná. Za predloženou monografiou nachádzame nesmierne množstvo analyzovaných, zozbieraných a preskúmaných faktov a skutočností, ako aj ich precízne spracovanie, ktoré si akiste vyžiadalo mnoho času a energie. Musíme sa veľmi pozitívne vyjadriť aj k faktografickému, vedeckému a exaktnému prístupu a obrovskému množstvu preštudovaných prameňov a zdrojov. V neposlednej miere je potrebné poukázať na uverejnené a analyzované štatistické skutočnosti v našom štáte, a to aj z hľadiska súvisiacich fenoménov, ktorými sú okrem národnostného zloženia aj pedagogické a školské súvislosti a oblasti, a ich spracovanie a výklad v texte knihy. Poukazuje to opätovne na vysokú erudovanosť a profesionalitu autora.

Pokiaľ môžeme opísať adresátov tejto vedeckej monografie, ktorú vydala Matica slovenská, tak sa musíme stotožniť s autorom knihy profesorom Jaroslavom Chovancom. Určená je nielen širokej verejnosti, ale aj odborníkom, ktorí sa touto tematikou zaoberajú, no najmä študentom z viacerých oblastí, najmä práva, politológie, občianskej náuky, no dovolíme si uviesť, že aj iným, aby získali prehľad o reálnej skutočnosti, tematike a právnej oblasti národnostných menšín a etnických skupín v Slovenskej republike. Bude nesmierne prínosné, aby sa s ňou oboznámili novinári, publicisti, politológovia, sociológovia, pedagógovia a iní odborníci, ktorí pracujú s informáciami a uverejňujú ich, mediálne šíria, aby sa dokázali profesionálnejšie a objektívnejšie zamerať na tieto citlivé témy. Kniha je zaujímavá aj z hľadiska komparácie týchto práv a postavenia národnostných a etnických menšín a skupín z pohľadu iných štátov a úprav ich právnych noriem. Práve to sú dôvody, pre ktoré môžeme knihu odporučiť do pozornosti intelektuálom, ako aj bežným čitateľom a záujemcom, ktorí majú interes o ďalší rozvoj svojho celostného poznania. Samotný autor a vydavateľ prispeli k racionálnemu preukázaniu a poukázaniu opísaných skutočností, a to najmä objektívneho dokázania reálne plnoprávneho postavenia týchto menšín a skupín v našej spoločnosti, v našom štáte Slovenskej republike.

Mgr. Komora Viliam, ThLic., PhD.

2019-04-20T21:18:09+00:0015 apríla 2019 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X