Pocta povstaleckej legende
Dňa 24. novembra 2024 sa v Košiciach pri príležitosti 110. výročia narodenia a 80. výročia úmrtia Ľudovíta Kukorelliho, ako aj 80. výročia Slovenského národného povstania, uskutočnila významná udalosť. Na akademickej pôde Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) bola predstavená unikátna kniha s názvom „Bojovali za našu slobodu“. Toto dielo s podtitulom „Matičiari, kultúrnici a umelci v protifašistickom odboji na Slovensku a v zahraničí“ prezentovali predseda Matice slovenskej Marián Gešper, a vedecký pracovník Slovenského literárneho ústavu Matice slovenskej Lukáš Perný.
Pred samotnou prezentáciou knihy sa účastníci konferencie zúčastnili pietnej spomienky pri hrobe Ľudovíta Kukorelliho na južnom verejnom cintoríne v Košiciach, kde si uctili jeho pamiatku ako významného bojovníka v protifašistickom odboji. Pri hrobe predniesol príhovor predseda MS Marián Gešper, ktorý zdôraznil, že: „hoci povstanie vypuklo v Banskej Bystrici, nemožno zabúdať ani na zásluhy partizánskej skupiny Čapajev, ktorá operovala na východe Slovenska a predovšetkým na osobnosť Ľudovíta Kukorelliho. Išlo o najväčšiu slovenskú partizánsku skupinu na východnom Slovensku a v rámci stredoeurópskych súvislostí patrila k tým popredným. Jej aktivity v rámci bojov proti nemeckým jednotkám, respektíve rôzne jej odbojové alebo partizánske akcie sú dodnes legendárne. Práve Kukorelli študoval na štátnom reálnom gymnáziu v Košiciach, čo symbolicky zvýrazňuje zmysel lokalizácie nášho podujatia, ba dokonca mal aj rodinu z tohto mesta.“ Predseda zároveň poznamenal, že: „v rámci 80. výročia Slovenského národného povstania, ktoré si pripomíname v tomto roku, je podujatie osudovo spojené aj so 110. výročím narodenia Ľudovíta Kukorelliho a dnes si pripomíname dokonca 80. výročie jeho úmrtia.“
Na podujatí boli prítomní aj významní hostia vrátane predstaviteľov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB), kvestora TUKE Marcela Behúna a Marcely Macharáčkovej (neter Anny Kostkovej Kukorelliovej). Moderovanie celej udalosti zabezpečil tajomník Matice slovenskej Peter Schvantner, známy svojím stvárnením Ľudovíta Kukorelliho v divadelnej dramatizácii „Vrátim sa živý“, ktorú každoročne organizuje Matica slovenská. Účastníci si mohli pozrieť aj filmové ukážky z inscenácie, ktoré dopĺňali historický kontext a umocnili celkovú atmosféru podujatia. Prezentácia knihy sa odohrala v priestoroch TUKE, ktorej sa zúčastnilo vyše stovky účastníkov. Tajomník Peter Schvantner na podujatí zdôraznil, že: „rok 2024 sa niesol v znamení mnohých významných výročí a Matica slovenská, ktorá sa hrdo hlási k hodnotám mieru, slobody, demokracie, humanizmu a k protifašistickému odkazu, nezabudla ani na hrdinov, ktorí bojovali za našu slobodu v odbojovom hnutí počas 2. svetovej vojny, medzi ktorými boli aj mnohí matičiari a viacerí z nich aj v tomto boji položili svoj život na oltár vlasti.“
Kniha Bojovali za našu slobodu s podtitulom Matičiari, kultúrnici a umelci v protifašistickom odboji na Slovensku a v zahraničí komplexne spracováva dodnes nespracovaný problém zapojenia slovenských národne orientovaných intelektuálov združených okolo Matice slovenskej a spriaznených inštitúcií do Slovenského národného povstania. Idea vznikla na pôdoryse 80-ročnice SNP a 110-ročnice narodenia brigádneho generála in memoriam Ľudovíta Kukorelliho, ktorému Matica slovenská odhalila bustu v Hanušovciach nad Topľou, kde súčasne pôsobila jeho partizánska brigáda Čapajev. Kniha je výsledkom rozsiahleho výskumu a jej vydanie je súčasťou matičného Roku žien v národnom hnutí s finančnou podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a premiéra SR Roberta Fica. Publikácia prináša analýzu protifašistického odboja nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí – v bývalej Juhoslávii, Maďarsku a Bulharsku. Hlavnou editorkou knihy je Katarína Koňariková, ktorá na projekte spolupracovala s Ingrid Majerikovou. Ideovým otcom projektu je Marián Gešper, ktorý sa téme dlhodobo venuje a koordinoval jednotlivé príspevky. Medzi autormi príspevkov nájdeme mená ako Marián Gešper, Samuel Jovankovič, Marcela Macharáčková, Peter Šafranko, Ladislav Skrak, Anna Horváthová, Ján Tkáč, Ján Bulík, Kristijan Obšust, Pavol Beňo či Michal Hrivňák. Pavol Parenička v knihe podrobne mapuje osudy členov Matice slovenskej, ktorí bojovali v Slovenskom národnom povstaní, ako boli Anton Augustín Baník, Július Barč-Ivan, Ján Bodenek, Alexander Hirner, Ján Marták, Mária Rázusová-Martáková, Ján Štefánik, Fraňo Štefunko, Ivan Thurzo a Viliam Žingor. Na publikácii sa podieľali aj ďalší autori, medzi nimi Lukáš Perný, Peter Schvantner, Pavol Durec a Svetozár Krno.
text: Laura Hancová, Lukáš Perný
foto: Jozef Paulenka, Martin Hajník