PREDSTAVILI AUTOROV A KNIHY NOMINOVANÉ NA CENY SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV


//PREDSTAVILI AUTOROV A KNIHY NOMINOVANÉ NA CENY SPOLKU SLOVENSKÝCH SPISOVATEĽOV

Vo štvrtok 12. mája t. r. Klube slovenských spisovateľov na Laurinskej 2 v Bratislave predstavili autorov a knihy nominované na Ceny Spolku slovenských spisovateľov. Podujatie otvorili predseda SSS Miroslav Bielik, ktorý informoval o pokračujúcej tradícii udeľovania Cien SSS, a podpredseda SSS Peter Mišák, ktorý bol predsedom odbornej zloženej z členov: Štefan Cifra, Július Lomenčík, Ondrej Nagaj a Vincent Šabík. Na ceny za významné diela pôvodnej literatúry porota nominovala tri najlepšie diela v každej z piatich žánrových skupín. Predseda poroty P. Mišák a jej člen Š. Cifra potom predstavovali život a dielo autorov, ktorým zároveň položili zopár otázok o ich tvorbe a autorských zámeroch.

I. POÉZIA

Miroslav Bartoš

Ružový akt

Žilina: Georg, 2015, 76 s.

Interaktívna kniha poézie a výtvarného umenia púta intímnou lyrikou s nápaditými metaforami s citom pre slovo a zmysel pre jedinečné poetické vyjadrenie je doplnený vkusnými aktmi v ružovom stvárnení, ktoré autor zladil s poéziou o láske a živote človeka.

MIROSLAV BARTOŠ (* 18. 9. 1949 Ružomberok), básnik, výtvarník, esejista

Martin Chudík

Cestovný (ne)poriadok

Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015, 88 s.

V prvej časti zbierky s názvom Pomenovať hĺbku sú koncízne, prevažne existenciálne a reflexívne básne. Druhá časť Praskanie ľadu sa vyznačuje intímnou a ľúbostnou lyrikou. Oba celky vytvárajú harmonickú kompozíciu (ne)očakávaných zastávok autora na ceste životom.

MARTIN CHUDÍK (* 12. 1. 1988 Bratislava), básnik, redaktor a fotograf internetového magazínu iLeGaLiT

Štefan Moravčík

Vruby do medu

Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015, 80 s.

Poézia autora, ktorý patrí do elity slovenských majstrov poetického pera, predstavuje jeho jedinečný vklad do slovenskej literatúry a každá nová zbierka znamená pre čitateľa poetický sviatok. Také sú i plastické, farbisté, poeticky mnohorozmerné, skrytými vyznaniami preplnené Vruby do medu. Básne sú vyzretou, už jesennou poéziou autora, v ktorej si kladie základné otázky bytia a dáva na ne hudbou verša prehĺbené, až Rúfusovské, odpovede.

ŠTEFAN MORAVČÍK (* 22. 12. 1943 Jakubov), básnik, prozaik, autor literatúry pre deti

II. PRÓZA

Anton Blaha

Manderla a Modrý Maurícius

Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2015, 191 s.

Sedem poviedok – súdnych príbehov zacielených na kauzy z našej doby – prináša exkluzívne informácie, o ktorých sa na verejnosti nehovorí, lebo bývajú skryté za zatvorenými dverami súdnych siení. Medzi takéto poviedky patrí Manderla, po ktorej prečítaní začne Bratislavčan novým pohľadom pozerať na dominantu centra Bratislavy – Manderlák. Zaujímavý dej príbehov dopĺňa ľahký štýl autora – advokáta obdareného neobyčajným literárnym talentom.

ANTON BLAHA (* 22. apríla 1934 Čadca), právnik, advokát, publicista, spisovateľ, zberateľ výtvarného umenia, filantrop

Vladimíra Komorovská

Utešená família

Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015, 480 s.

V rozsiahlej románovej freske sa autorka sústredila na rozvetvené rodinné vzťahy štyroch generácií s príbehmi od 19. storočia – s návratmi do čias Márie Terézie po súčasnosť, pritom individuálne životné udalosti formujú charaktery na pozadí životného kolobehu a historicko-spoločenských premien, Na margo knihy literárny kritik V. Petrík napísal: ,,Postupy, ktoré tu autorka použila, sú pre román dosť ojedinelé. V jednotlivých kapitolách sa striedajú – ako rozprávači – rodinní príslušníci, ktorí vidia tú istú realitu vždy z iného uhla pohľadu. Tým sa dosiahla plasticita románového sujetu i väčšia objektivita rozprávaného… Prehovory sú plné fakticity, teda obsažnosti. Román je koncipovaný originálne, prináša nielen nové poznanie, ale aj estetický efekt.“

VLADIMÍRA KOMOROVSKÁ (* 17. 4. 1961 Trenčianske Teplice), prozaička, prekladateľka

Zuzana Kuglerová Legenda o Selenovi

Vydavateľstvo: Trio, 2015, 96 s.

Farbistá autorkina fantázia rozvinula plnokrvný historický ľúbostný román z 10. stor. o láske Zalny k Ratiborovi, vládcovi fiktívneho pohanského kniežatstva – mocenského útvaru severne od upadajúceho nitrianskeho kniežatstva, ktorý sa bráni kresťanstvu. Vystupuje v ňom postava Svätoplukovho ,,strateného“ syna Mojmíra – knieža Ratibor, zvaný Veľký Selen -, vládne rovnomennému kmeňu, ktorý podľa tejto legendy mohol dať meno územiu Terra de Selinan, ako znie prvý doložený názov oblasti dnešnej Žiliny.

ZUZANA KUGLEROVÁ (* 23. 11. 1955 Bratislava), poetka, prozaička, spisovateľka literatúry faktu, redaktorka

III. LITERATÚRA FAKTU

Viliam Apfel

Legenda v kameni

Martin: Matica slovenská, 2015, 152 s.

Popredný autor literatúry faktu zrekonštruoval dramatický príbeh mohyly – od Štefánikovej tragickej smrti cez genézu projektu D. Jurkoviča, komnlikovanú stavbu mohyly, desaťročia zápasu o udržanie pamiatky až po jej obnovu. Dielo prináša objavné skutočnosti a vzdáva hold dvojici výnimočných osobností, ktorých osud a odkaz mohyla prepojila: M. R. Štefánika a D. Jurkoviča.

VILIAM APFEL (* 3. 6. 1940 Nové Mesto nad Váhom), autor literatúry faktu, publicista, novinár, redaktor, právnik.

Ján Čomaj

My a čas

Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015, 159 s.

Skúsený novinár a spisovateľ literatúry faktu sa venuje problémom súčasnosti, z odstupu a nadhľadu – s využívaním závažných dobových výpovedí – hodnotí politické počiny, historické udalosti a spoločenské posuny. Tak sa zameriava napríklad na Nežnú revolúciu, jej cieľ a spoločensko-politický dôsledok. Je to pohľad do zrkadla, ktorý motivuje súčasného čitateľa, aby zaujímal vlastné postoje. Autorove eseje, fejtóny a glosy sú výrazným prínosom a nezameniteľným svedectvom doby aj pre nasledujúce pokolenia.

JÁN ČOMAJ (* 17. 4. 1935 Radzovce), novinár, publicista, spisovateľ literatúry faktu

Milan Vároš: Osudy umeleckých zbierok: Osudy umeleckých zbierok obrazy zo Slovenska sa roztratili nielen v Budapešti a Prahe, ale aj v Paríži, New Yorku, mexickej Cuernavake

Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2015, 131 s.

Autor sa vybral po stopách umeleckých zbierok pôvodom zo Slovenska. V rozsiahlom, dokumentačne bohatom diele prináša zaujímavé fakty o najvýznamnejších európskych zberateľoch umeleckých diel, amerických milionároch, ktorí kúpili maľby starých európskych majstrov, o dramatických osudoch obrazov českých zberateľov za nacizmu a socializmu či neznáme skutočnosti o slovenských zberateľoch. Kniha je ilustrovaná viac než 700 výtvarnými prácami, ktoré väčšinou ešte neboli u nás uverejnené.

MILAN VÁROŠ (* 30. 3. 1937 Bytča), novinár, publicista, spisovateľ literatúry faktu.

IV. LITERÁRNA VEDA A ESEJISTIKA

Blažej Belák

Slovo robí človeka (Glosy o jazykovej kultúre)

Bratislava: Spolok slovenských spisovateľov, 2015, 324 s.

Základom výberu knihy sú glosy uverejňované v Slovenských národných novinách a v revue Kultúra a Kultúra slova o praktických otázkach jazyka a jazykovej kultúry. Autor rozoberá rozličné aspekty fenoménu jazyka, ktorý ako tvorivý na stroj sám využíva, preto sú jeho krátke literárne útvary výstižné, presné a užitočné pre prax. Kniha ponúka aj praktický ,,slovníček“ jazykových prehreškov s paralelne uvádzanými správnymi či aspoň vhodnejšími slovami a slovnými spojeniam:-

BLAŽEJ BELÁK (* 21. 5. 1938 Dolné Motešice), bibliograf, zberateľ povestí, filológ, prekladateľ, pedagóg

Etela Farkašová

Paralely a prieniky

Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015, 295 s.

Vo filozofických esejach sa autorka zamerala na vzťah filozofie a umenia. Zaoberá sa problematikou v širokom zábere až do extrémov vzťahu filozofie a literárneho umenia, kde možno nájsť tak literatúru bez akéhokoľvek ideového náboja, ako aj náročné literámo-filozofické diela, ktoré strácajú pre bežných ľudí čitateľnosť. Čitateľ pri autorkinom hľadaní paralel a prienikov literatúry a filozofie zrazu vníma písané texty inak.

ETELA FARKAŠOVÁ (* 5. 10. 1943 Levoča), filozofka, poetka, prozaička, esejistka, vysokoškolská pedagogička

Jozef Tatár

Umelecký profil Štefana Krčméryho

Banská Bystrica: Belianum, Univerzita Mateja Bela, 2015, 106 s.

Monografia zahŕňa tematicky a žánrovo orientovaný výber z autorovej básnickej a prozaickej tvorby s výskumným dôrazom na tematicko-motivickú štruktúru a poetologické zložky. Prináša heuristický výskum a interdisciplinárnu zameranú najmä na filozofický, sociologický a psychologický kontext – s kapitolami Analyticko-interpretačné čítanie ľúbostnej poézie, Historizmus ako tematická alternatíva (nielen) v umeleckej tvorbe, K slovensko-slovansko-európskej dimenzii tvorby, Krčméryho politikum ako nemenná koncepcia v publicistických, kultúrno-osvetových a literárnych realizáciách atď. Na ľudské a psychické problémy sa nazerá za pomoci odboru psychológia osobnosti.

JOZEF TATÁR (* 9.10. 1954 Martin), básnik, prozaik, autor poézie pre deti a mládež, literárny vedec, vysokoškolský pedagóg

V. LITERATÚRA PRE DETI A MLÁDEŽ

Marta Hlušíková

Až raz budem kapitánom

Vydavateľstvo: Slovart, 2015, 96 s.

Knižka zobrazuje túžbu sedemročného Samka stať sa lodným kapitánom, ktorého – kým je jeho mama v nemocnici – pripravuje na toto povolanie jej priateľ Roman. Rozpráva mu námornícke príbehy, testuje jeho schopnosti znášať morskú chorobu, pripravuje ho na stretnutie s ľadovcom… Samko uverí, že sny si môže splniť, a získa nielen nového kamaráta, ale aj ozajstnú veľkú rodinu.

MARTA HLUŠÍKOVÁ (* 9. 10. 1952 Leopoldov), prozaička, poetka, spisovateľka literatúry pre deti

Jaroslav Rezník

Literárne hádanky

Martin: Matica slovenská, 2015, 100 s.

Populárne Túry do literatúry dostávajú teraz mladšieho a veselšieho súrodenca. Majster básnik pripravil pre slovenských školákov a všetkých zvedavcov hádanky, aké nemajú páru. Každá z dvoch desiatok veršovaných hádaniek obsahuje názvy všetkých kníh, čo napísal spisovateľ, ktorého meno sa skrýva na konci básne.

JAROSLAV REZNÍK (* 6. 4. 1942 Ružomberok), básnik, autor literatúry faktu, autor literatúry pre deti a mládež, prekladateľ

Viera Švenková

Anička a smejko

Bratislava: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2015, 64 s.

V pokračovaní príbehu o Aničke autorka zachytáva momenty z každodenného detského života predškoláčky, ktorej sa narodí brat. Sleduje vývoj bábätká a súčasne i ona robí pokroky, dostáva sa do nových situácií. Príbehy sú nadľahčené humorom, detskou hrou so slovami. Najmenšie deti sa prostredníctvom pekne ilustrovanej knižky (akad. maliarka Anny Gajová) môžu učiť rozprávať a vnárať do rodinných vzťahov.

VIERA ŠVENKOVÁ (* 3. 11. 1937 Poprad), prozaička, spisovateľka literatúry pre deti, prekladateľka, redaktorka

Detailnejšie informácie o nominovaných nájdete na webovej stránke Literárneho týždenníka. Odovzdávanie Cien SSS pre jedného z troch nominovaných v jednotlivých kategóriách a Ceny SSS za celoživotné dielo sa uskutoční 3. júna 2016 v Trenčianskych Tepliciach pri príležitosti slávnostného pripomenutia 80. výročia kongresu spisovateľov.

Spracoval: ŠTEFAN CIRA

 

[Literárny týždenník; 19/2016,20/2016; 18/05/2016; s.: 14; ŠTEFAN CIRA ; Zaradenie: NOMINAČNÝ DEŇ CIEN SSS]

2016-05-23T09:24:31+00:0023 mája 2016 |Napísali a povedali o nás|
X