S úctou a vďakou


//S úctou a vďakou

Mesiac máj už síce prešiel, skúsime sa v spomienkach vrátiť k podujatiam, ktoré mu už dlhodobo prislúchajú a prostredníctvom nich si pripomenieme na udalosti, ktoré by nemali byť nikomu ľahostajné. Máj okrem prívlastku „mesiac lásky“ začína Sviatkom práce, pokračuje Dňom hasičov, Dňom matiek, Dňom Červeného kríža atď. 8. mája si však musíme, resp. mali by sme, pripomínať výročie ukončenia 2. svetovej vojny. Udalosti, ktorá kruto zasiahla väčšinu našej planéty a priniesla mnoho žiaľu a utrpenia. Hoci sa podobné aktivity akosi „nenosia“ práve teraz, keď sú vojnové ohniská nebezpečne blízko a ostražitosť ľudí akosi zanikla v bežnom zhone, je to potrebné. Môžeme pri tom využiť množstvo možností a spôsobov. V Hrušove je už niekoľko desiatok rokov zaužívané pripomenutie si týchto tragických udalostí organizovaním turistického pochodu vďaky. V minulosti to bola pravidelná trasa na hrad Čabraď, no v poslednom období sú to aj iné náučné smerovania po historických i prírodných zaujímavostiach hrušovských lazov, ale i okolitých dedín. Tohto roku, 9. mája 2026, začalo podujatie rannou spomienkovou omšou v rím. kat. kostole.  Trasa začala pri pomníku padlých položením kvetov, uvítacím príhovorom hlavného organizátora predsedu KR Matice slovenskej J. Brloša. Ďalej viedla časťou náučného chodníka, kde si účastníci, ktorých sa stretlo takmer 30 z rôznych smerov, mohli zo začiatku navštíviť expozície, ktorých je v dedine viac Viacgeneračná skupina od 4 do 70 rokov sa vydala smerom ku Kalvárii odkiaľ je pekný výhľad na časť Ipeľskej kotliny. Vyhliadka na Prášnom vrchu je turistickej verejnosti známa a pohľady na Štiavnické vrchy, Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Mátru a pri priaznivých poveternostných podmienkach i na štíty Vysokých Tatier sú predpokladom hlbokého zážitku. Po krátkej prestávku cesta už viedla do údolia na Brnište, Selá, Karlov, kde domáci porozprávali o historických i prírodných zaujímavostiach jednotlivých zastávok, vrátane vojnových príhod. Cesta lesom a poľom už potom účastníkov doviedla na laz Jablonec, kde bola záverečná zastávka s obhliadkou poslednej hrušovskej drevenice nápadne sa podobajúcej chalúpke dedka Večerníčka. Domáci z penziónu Na Jablonci unavených pocestných privítali tradične pohostinne s guľášom a občerstvením. Slávnostnejšie si víťazstvo nad fašizmom Hrušovčania pripomenuli na druhý deň, 10. mája 2026 pri Pomníku padlých. Program, ktorý moderovala A. Brlošová, začal sprievodom členov SZPB a hostí, položením venca a Hymnou SR. Básne predniesli S. Sásová a M. Stankovič. V spomienkových príhovoroch podstatu podujatia a jeho význam vyzdvihli predsedníčka Miestnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov A. Kamasová, starostka obce Hrušov M. Augustínová, predseda KR MS J. Brloša J. Cerovský čestný predseda Oblastného výboru SZPB v Lučenci. V programe vystúpili členky DFSk Ragačinka. Čestnú stráž zabezpečili členovia DHZ Hrušov. Okrem členov SZPB sa spomienkovej slávnosti zúčastnili obyvatelia a návštevníci obce, ktorým nie je ľahostajné udržanie mieru pre súčasnú i ďalšie generácie. Organizátori Matica slovenská, MO Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a Obec Hrušov,  vyslovujú poďakovanie všetkým, účastníkom, účinkujúcim, podporovateľom i spoluorganizátorom za pomoc pri príprave a realizácii podujatí.

Ján Brloš

 

 

  

2026-06-03T11:42:01+00:003 júna 2026 |Banskobystrický kraj|
X