Šatnica Matice slovenskej predstavila pôvodné slovenské kroje na výstavách v Bratislave a Hrušove


/, Banskobystrický kraj, Bratislavský kraj/Šatnica Matice slovenskej predstavila pôvodné slovenské kroje na výstavách v Bratislave a Hrušove

O pôvodné slovenské kroje z národopisnej Šatnice Matice slovenskej je čoraz väčší záujem. Po výstavách vo Vrútkach a Novej Bani sa v auguste 2019 predstavili na výstave Party v 21. storočí v Bratislave a na Hontianskej paráde v Hrušove.

Verejnosť spoznala kroje zo Šatnice MS na vernisáži výstavy Party v 21. storočí v Kostole Klarisiek v Bratislave, ktorá sa konala 15. augusta v rámci Kultúrneho leta a Hradných slávností Bratislava 2019. „Zo Šatnice MS sa na tejto výstave predstavili kroje z Turca, Kojšova, Zákamenného, Polomky, Liptovských Sliačov, Podkarpatskej Rusi a Oščadnice. Šatnica v súčasnosti sprístupňuje verejnosti až 1658 pôvodných mužských a ženských krojov zo 40-tich tradičných regiónov Slovenska,“ priblížila Milada Špalková, vedúca Šatnice MS, ktorú návštevníci nájdu v Martine pod názvom Požičovňa kostýmov a krojov MS. Projekt Party v 21. storočí pod oficiálnou značkou Slovenska GOOD IDEA SLOVAKIA / DOBRÝ NÁPAD SLOVENSKO zobrazuje zaniknuté či málo známe party a vence na umeleckých obrazoch, ktorými chcú organizátori zatraktívniť slovenský folklór a tradície aj pre mladšie generácie. Výstava potrvá do 8. septembra 2019.

Aj na 24. ročníku populárnej Hontianskej parády v Hrušove 16. a 17. augusta, ktorej spoluorganizátorom je tiež Matica slovenská, si mohli návštevníci pozrieť výstavu krojov zo Šatnice MS. Predstavili sa ženské kroje z Čataja a Jedľových Kostolian, mužské kroje zo Šumiaca, Suchej Hory, Polomky, Liptovských Sliačov a Važca, ako aj ďalšie krojové súčasti z rôznych kútov Slovenska.

 

IÚ MS

Foto: Archív MS

X