Šatnica MS je pre pandémiu takmer bez príjmov, Matica bude apelovať na verejnosť


/, Žilinský kraj/Šatnica MS je pre pandémiu takmer bez príjmov, Matica bude apelovať na verejnosť

Pandémia ochorenia COVID-19 zasiahla Maticu slovenskú priamo do srdca národného kultúrneho dedičstva. V súvislosti so zákazom kultúrnych a spoločenských podujatí prichádza Šatnica Matice slovenskej každý mesiac o značné príjmy z požičovného za kroje, kostýmy, uniformy a rekvizity.

„Prepad súkromných príjmov v Šatnici MS je totálny. Tento rok bol jej príjem v mesiaci január na úrovni nula eur. Pre Maticu slovenskú je to obrovská strata, keďže na matičnú činnosť a fungovanie štátna dotácia nestačí a musíme ju dofinancovávať zo súkromných zdrojov, vrátane tržieb zo Šatnice MS. Aj samotná šatnica potrebuje financie nielen na svoju prevádzku, ale tiež na opravu, starostlivosť a údržbu krojov a kostýmov či na šitie nového inventára pre verejnosť,“ ozrejmil podpredseda MS Marek Nemec s tým, že v roku 2021 zároveň štát znížil Matici slovenskej dotáciu. Ako riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši, v ktorom dominuje matičné divadlo podobne ako napríklad aj v Dome MS v Komárne, nevidí už inú možnosť, ako obrátiť sa na širokú verejnosť.

„Matica slovenská ako verejnoprávna inštitúcia nemôže žiadať o pandemickú štátnu pomoc ako firmy či živnostníci. Pokiaľ sa situácia na Slovensku nezlepší, ľudia budú odrezaní od národného kultúrneho dedičstva a Šatnica MS bude ešte dlhé mesiace bez výraznejších príjmov,“ dodal M. Nemec. Spoločne s mediálnym tajomníkom Jánom Semanom a hovorkyňou MS Veronikou Grznárovou z Informačného ústredia MS pripravili propagačnú kampaň pre Šatnicu MS, aby si verejnosť lepšie ozrejmila jej význam a potrebu pomôcť tomuto jedinečnému národnému kultúrnemu dedičstvu v dobe pandémie.

Šatnica MS sa stará o 1800 krojov, 900 historických kostýmov, 800 karnevalových masiek a kostýmov, 350 rekvizít a parochní, ako aj o veľké množstvo odborných dokumentácií a scenárov. So Šatnicou MS sa spája aj budúcoročné sté výročie vzniku Ústredia slovenských ochotníckych divadiel, ktoré vzniklo v roku 1922 z iniciatívy Matice slovenskej, predovšetkým známeho tajomníka MS Štefana Krčméryho.

IÚ MS

Online príprava propagácie Šatnice Matice slovenskej, na fotke podpredseda MS Marek Nemec

X