Slovenskí Rebeli s Helenkou v Nitre a v Nových Zámkoch


/, Nitriansky kraj/Slovenskí Rebeli s Helenkou v Nitre a v Nových Zámkoch

Folklórom motivovaný súbor MO MS z Komárna Slovenskí rebeli, pod réžijnou taktovkou Jozefa Černeka, uviedol v decembri minulého roku, na divadelné dosky, mimoriadne úspešný folklórny muzikál: Helenka. Ide o, v poradí, piaty folklórny muzikál z ich tvorby.

Len v minulom roku Rebeli a Dramaťák odohrali 41 predstavení na Slovensku.

Helenka je folklórny muzikál písaný podľa skutočných udalostí. Ide o takmer obyčajný príbeh jednej neobyčajnej ženy. Helenka žila pred priam 100 rokmi, ale jej príbeh je hmatateľný, aktuálny a prítomný ešte aj v dnešnej modernej dobe.

Ako to teda bolo? Ak by sme sa pozreli na Helenkin život, videli by sme mimoriadne smutný príbeh osudom ťažko skúšanej ženy. O mamu prišla ako 5-ročná, po vydaji sa musela presťahovať zo severného na južné Slovensko, kde aj s rodinou prišli o ťažko nahonobený majetok a už skoro hotový, nový domček. Prišla o svoje prvé dieťa, kvôli šialeným podmienkam, v ktorých žili. Viedenská arbitráž vyhnala Helenku aj s jej rodinou, v dobytčích vagónoch, na východ Slovenska. Po návrate na južné Slovensko si začali stavať nový domček, ktorý opäť stratili príchodom totality a združstevňovania.

Napriek všetkým týmto skutočnostiam je folklórny muzikál farebný a veselý. Ako to je možné? Dielo poukazuje na jednu z najdôležitejších hodnôt života – na rodinu. Helenka, napriek ťažkému osudu, mala cenný dar láskavosti, ktorý sprevádza už niekoľko desiatok rokov všetky nasledujúce generácie. Posolstvo, ktoré znie: „Rodina je všetko,“ je nadčasové, bude platiť navždy.

Slovenskí rebeli prinášajú Helenku aj do Nových Zámkov a to 8. 2. 2020 v KoVAKu a  do Nitry, 15. 2. 2020, o 18:04 v Starom divadle Karola Spišáka. Ak by ste sa chceli prísť pozrieť, lístky si môžete rezervovať na čísle 0905 466 107. Vstupné je, tradične rebelské, dobrovoľné.

Jozef Černek

X