Vojna, kríza, globálna zmena a nové pomery v Európe


/, Zahraničie, Žilinský kraj/Vojna, kríza, globálna zmena a nové pomery v Európe

Modlíme sa, aby nenastal atómový konflikt

Vojenský zásah armády Ruskej federácie na Ukrajine 24. februára 2022 v čase zasadania Bezpečnostnej rady OSN zmenil mnohé, takmer všetko.  Invázia sa nedá ničím a nikým ospravedlniť, konštatoval v nedeľu 27. februára  na mimoriadnom zasadaní nemeckého spolkového snemu kancelár Olaf Scholz. Nielen Nemci a Európa, ale takmer celý svet ruskú ofenzívu na zvrchovanom území Ukrajiny odsúdil. Väčšina štátov združených v OSN vrátane Slovenska prijali rezolúciu proti vojne. Mnohé krajiny spoločne posielajú na Ukrajinu humanitárnu i armádnu pomoc.

Mimoriadne zasadanie spolkového snemu tri dni po začatí ruskej „operácie“  potvrdilo, že Nemecko sa rozišlo s doterajšími princípmi koncepcie nemeckej sociálnej demokracie platnými celé desaťročia. Zásada, že mier v Európe je možný s Ruskom, a nie proti nemu už neplatí.  Nemecko vynaloží mimoriadnych sto miliárd eur na armádu a bezpečnostné otázky a okrem toho bude ročne vynakladať viac ako dve percentá na obranu. Teraz je to cca 1,5 percenta,  ročne 53 miliárd eur. (Pre porovnanie: náklady Európy na zbrojenie vrátane Ruska dosiahli vlani 328,5 miliardy eura.) Nemeckí vojaci a zbrojné systémy budú umiestnené aj na východe Slovenskej republiky.

Kľúčová zmena je aj odchod od zásady nedodávať vzhľadom na nemeckú vojenskú minulosť zbrane do krízových vojnových oblastí. Najnovšie nemecké zbrane smerujú na  Ukrajinu. Po prvý raz aj kancelár Scholz vyhlásil, že plynovod Severný potok 2 nezíska  povolenie na prevádzku. Spoločnosť projektu za viac ako desať miliárd dolárov na prepravu ruského plynu priamo do Nemecka prepustila zamestnancov a oznámila bankrot. Zmena v nemeckom prístupe je aj v bankových sankciách. Nemecko sa už pridalo k vypnutiu ruských bánk s výnimkou dvoch od 12. marca zo systému platieb SWIFT. To prehlbuje medzinárodnú izoláciu Ruskej federácie, výrazne zasahuje do domácich ruských pomerov. Sankcie Európskej únie, USA, Kanady, Austrálie, Švajčiarska a iných štátov výrazne zasiahli ruskú ekonomiku, čo sa prestáva páčiť radovým ruským obyvateľom. Je zrejmé, že medzinárodné spoločenstvo nepoužije proti ruskej armáde na Ukrajine svojich vojakov, ale bojovať s Ruskom bude na ekonomickom poli, čo bude pre Ruskú federáciu veľmi bolestivé.

Nemecký kancelár oznámil novú dobu, novú éru (Zeitwende). Je to súčasť jednotného postupu kolektívneho Západu – teda vrátane Európskej únie. Doteraz nikdy nevídaného rozsahu spoločného postupu Európy a USA proti Rusku. Sme svedkami globálnej zmeny. Pokiaľ ide o postoje Čínskej ľudovej republiky, napríklad hlasovanie na pôde OSN, tu termín izolácia pre Rusko neplatí. Rozsah izolácie súčasného Ruska dopĺňa aj stanovisko Európskeho parlamentu (EP). Na mimoriadnom plenárnom zasadaní odsúdilo vpád ruských vojsk na Ukrajinu a vyslovilo plnú podporu ukrajinskej snahe stať sa členom Európskej únie. Vidiac nadšenú podporu EP vstupu Ukrajiny do EÚ treba pripomenúť, aby Únia priveľa nesľubovala a potom nedodržaním sľubov sklamala, ako to vyzeralo doteraz. Je toho totiž veľa, priveľa, čo tvorí podmienky na vstup. Možno sa preto oficiálne a verejne hovorí o „priblížení krajiny k EÚ“.

Táto vojna mení a zmení mnohé. Dotýka sa nás aj osobne. Ako matičiar a autor Slovenských národných novín (SNN) som sa do poslednej chvíle spoliehal na to, čo povedali nemeckí, iní európski i americkí odborníci o možnostiach rokovania o európskom usporiadaní s účasťou Ruska a zárukách pre jeho bezpečnosť. Nechcel som uveriť, že by sa ruské vedenie mohlo niečoho takého dopustiť, čo nastalo 24. februára. Vojensky vstúpiť na zvrchované územie Ukrajinskej republiky. Pre mnohých tak ako pre mňa je to príšerné sklamanie. Na nepredvídateľne dlhý čas to vnesie rozkol medzi slovanské národy a verejnosť.

Členovia a funkcionári Matice slovenskej, redaktori a autori matičných periodík ešte na prelome rokov 2013 a 2014 vystríhali ako prví, že udalosti a vývoj na Ukrajine budú najväčším otrasom, z ktorého vzíde ťažko predvídateľná zmena globálneho rozsahu. To sa dnes napĺňa. Rusko zahraničnopoliticky nemá z invázie nijaký osoh, naopak. Otázka, či nepríde o svoje postavenie v doterajšej podobe, závisí od mocenskej deľby sveta a globálnej krízy. Vnútropoliticky tiež nijaký prospech pre Rusko a životnú úroveň Rusov nevidno ani zďaleka. Členovia Matice slovenskej sa modlia, aby sa konflikt nerozšíril a nevyústil do globálnej vojny s použitím atómových zbraní, čo by bol definitívny koniec našej spoločnej ľudskej civilizácie. Ak by nám napadla myšlienka, že to nie je možné, spomeňme si na náhle vypuknutie prvej svetovej vojny, ktorá odštartovala moderný vek apokalyptických udalostí vo svete, v ktorom žijeme podnes.

Dušan D. KERNÝ, autor je zahranično-politický expert a redaktor SNN, dlhoročný člen Matice slovenskej

X