Spomienka – 140. výročie narodenia M.R. Štefánika


/, Správy z krajov/Spomienka – 140. výročie narodenia M.R. Štefánika

Nech si každý uvedomí, že pokiaľ sa neoslobodí od sebectva,

nie je schopný bojovať za našu vec. (M. R. Štefánik)

Aj v Košiciach si matičiari pripomenuli 140. výročie narodenia jednej z najvýraznejších osobností slovenského národa M. R. Štefánika. Spomienku zorganizoval Dom Matice slovenskej v Košiciach a Miestny odbor Matice slovenskej Košice – Sever a konala sa pri bustách M. R. Štefánika a T.G. Masaryka. Počasie nám prinieslo iba pár veľkých kvapiek, ktoré oproti minuloročnému obrovskému lejaku pri podujatí venovanom 100. výročiu úmrtia M. R. Štefánika predstavovali príjemné osvieženie v horúci letný deň.

Na úvod ako je už tradíciou, zaznela slovenská štátna hymna. Následne sa zúčastneným prihovorila predsedníčka MO MS Košice – Sever Anna Naštová, ktorá potom odovzdala slovo riaditeľovi DMS Košice Michalovi Matečkovi. Ten predniesol príhovor, v ktorom vykreslil Štefánika ako vedca, astronóma svetového mena, z ktorého sa neskôr stal vojak, letec, napokon až generál francúzskeho letectva. Štefánik dá sa povedať obsiahol celý svet, ktorý mal precestovaný krížom-krážom. Svojím šarmom otváral cestu iným, predovšetkým Masarykovi a Benešovi. Dotkol sa aj okolností jeho smrti, ktoré doteraz pre mnohých ľudí nie sú a asi ani nikdy nebudú dostatočne vysvetlené. Jeho smrťou stratili Slováci úctyhodného a výnimočného človeka. K buste Štefánika sme pripevnili na znak úcty veniec.

Keďže matičiarky zo Severu charakterizuje predovšetkým spev, spevácka skupina Severanky sa postarala o kultúrne obohatenie podujatia. Zaspievali známe ľudové pesničky, pri ktorých ich sprevádzala aj harmonika. Samotný záver ako je už zvykom patril matičnej hymne „Kto za pravdu horí“.

Košice, 24.7.2020

Michal Matečka

riaditeľ DMS Košice

2020-08-11T16:06:56+00:0011 augusta 2020 |Košický kraj, Správy z krajov|
X