Tichá spomienka


//Tichá spomienka

Tvrdé boje o Liptovský Mikuláš a okolie patrili v závere druhej svetovej vojny medzi najkrvavejšie vojenské operácie na území Slovenska Jar roku 1945 priniesla na Liptov intenzívne boje medzi ustupujúcimi nemeckými jednotkami a oslobodzujúcou armádou, ktoré zanechali v regióne hlboké stopy.

Liptovský Mikuláš si v piatok 8. mája 2026 pripomenul 81. výročie víťazstva nad fašizmom. V centre mesta si verejnosť spolu s predstaviteľmi samosprávy a spoločenských organizácií pripomenula 81. výročie víťazstva nad fašizmom a ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Pietna spomienka sa uskutočnila pri Pomníku padlým Červenej armády za Župným domom, kde sa účastníci stretli pri tichom uctení pamiatky obetí vojny a položení vencov. Deň víťazstva nad fašizmom patrí medzi najvýznamnejšie historické míľniky moderných dejín. Pripomína ukončenie najničivejšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva, ktorý pripravil o život milióny ľudí a zanechal hlboké stopy aj na území Slovenska. Oslobodenie našej krajiny bolo vykúpené veľkým utrpením vojakov i civilného obyvateľstva. K pamätníku položili vence predstavitelia mesta Liptovský Mikuláš, Okresného úradu, Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ako aj zástupcovia ďalších organizácií a inštitúcií. Pietnej spomienky sa zúčastnili aj členovia Matice slovenskej. Medzi prítomnými bol aj podpredseda Matice slovenskej a zároveň poslanec mestského zastupiteľstva Marek Nemec. Liptov patril počas záverečných mesiacov vojny medzi oblasti, kde prebiehali mimoriadne ťažké boje. Región sa stal dejiskom intenzívnych vojenských operácií počas oslobodzovania Slovenska na jar roku 1945. Strategická poloha Liptovského Mikuláša spôsobila, že mesto a jeho okolie boli dôležitým bodom postupu sovietskych a rumunských jednotiek smerom na sever krajiny. Jedny z najťažších bojov sa odohrali práve v okolí Liptovského Mikuláša medzi februárom a aprílom 1945. Nemecké jednotky kládli silný odpor a front sa viackrát presúval. Boje sprevádzalo delostrelecké ostreľovanie, bombardovanie aj ničenie infraštruktúry. Mesto bolo oslobodené 4. apríla 1945 po náročných bojoch, ktoré si vyžiadali množstvo obetí medzi vojakmi aj civilným obyvateľstvom. Pietna spomienka sa niesla v dôstojnej a pokojnej atmosfére. Prítomní si minútou ticha uctili všetkých padlých vojakov, odbojárov i nevinné obete vojny. Podujatie bolo zároveň pripomienkou toho, že sloboda a mier nie sú samozrejmosťou a historické udalosti druhej svetovej vojny by mali zostať trvalou súčasťou spoločenskej pamäti.

Lukáš Tovský

  

 

2026-05-15T15:47:04+00:0015 mája 2026 |Žilinský kraj|
X