V Spišskej Novej Vsi si pripomenuli 83. výročie Malej vojny z marca 1939


/, Košický kraj/V Spišskej Novej Vsi si pripomenuli 83. výročie Malej vojny z marca 1939

Dňa 24. 3. 2022 sa v meste Spišská Nová Ves konala pietna spomienková slávnosť pri príležitosti 83. výročia tzv. Malej vojny z marca 1939, kedy maďarské letectvo zaútočilo na toto krásne mesto na Spiši. Organizátormi podujatia boli mesto Spišská Nová Ves a Dom Matice slovenskej Spišská Nová Ves. Na úvod spomienky, ktorá sa konala pri pamätníku padlých hrdinov sa prítomným prihovoril primátor mesta, P. Bečarik. Po ňom vystúpil aj predseda MS M. Gešper. Vo svojom prejave zdôraznil zásluhu predchádzajúceho vedenia mesta Spišská Nová Ves, matičiarov a ďalších občianskych aktivistov pri začleňovaní udalostí Malej vojny do kolektívneho povedomia národa. Nebola to však samozrejmosť. Museli prejsť takmer tri desaťročia nepretržitej propagačnej práce, aby boli uznané zásluhy mladých hrdinov Malej vojny z roku 1938 až 1939 na obrane vlasti v predvečer svetovej vojnovej apokalypsy. V súčasnosti sú tieto udalosti už pomerne dobre známe v slovenskej verejnosti, čo je veľké zadosťučinenie aj pre prvých iniciátorov spomienok z 90. rokov 20. storočia.

Je potrebné zdôrazniť, že Malá vojna je „malá“ iba názvom, v skutočnosti však išlo o časovo rozsiahly konflikt, ktorý sa začal v októbri 1938 útokom maďarských polovojenských jednotiek na slovenské hranice, vrcholil v marci 1939 a končil sa až v máji 1939. V piatok 24. marca 1939 okolo 16.45 h. skupina 10 bombardovacích a 9 stíhacích lietadiel maďarského letectva zaútočila na spišskonovoveské letisko a priľahlé lokality. Z výšky asi 800 m zhodili okolo 900 bômb v celkovej hmotnosti až 7,2 ton. Bomby zasiahli nádvorie leteckých kasární, sklad dreva, letiskovú plochu, sklad pohonných hmôt a streľbou z palubných zbraní bolo poškodených sedem dvojmiestnych lietadiel a jedno dvojmotorové lietadlo. Bomby však nezasiahli len leteckú základňu, ale aj tehelňu, kde mal byť sklad munície. Bomby padali aj na obytné štvrte napr. na Rathovu osadu, Pílu pod skalou, Kaplnkovú ulicu a osadu Vilčurňa. Zahynulo 13 ľudí, sedem bolo ťažko a 22 ľahšie zranených. Medzi mŕtvymi a zranenými bola polovica civilných občanov, postihnuté boli aj ženy a deti.

Na fronte bojovali vlastenci s odlišnými politickými názormi, no spájalo ich odhodlanie brániť rodné Slovensko a to je aj trvalý odkaz pre súčasnosť. Účastníci spomienky v závere na znak úcty položili ku pamätníku padlým hrdinom vence. Rovnako tak urobili aj pri pamätníku gen. Jána Nálepku in memoriam, ktorý bol priamym účastníkom „Malej vojny“.

 

Mgr. Rastislav Zacher, PhD.

riaditeľ DMS Spišská Nová Ves

2022-03-28T10:54:41+00:0028 marca 2022 |Aktuálne informácie Matice slovenskej, Košický kraj|
X