VATRA SNP – spomienka na padlých v Žehni


/, Prešovský kraj/VATRA SNP – spomienka na padlých v Žehni

V krásne sobotné popoludnie sa pri svojom tohtoročnom prvom podujatí stretli a spojili členovia MO MS zo Žehne a mnoho obyvateľov obce, aby si spoločne uctili pamiatku padlých v Slovenskom národnom povstaní.

Podujatie pri príležitosti 76. výročia SNP sa uskutočnilo dňa 29.8.2020 a bolo organizované MO MS Žehňa v spolupráci s DMS Prešov a konalo sa  za podpory Matice slovenskej i obce Žehňa.

V úvode zaznela hymna SR a po nej nasledovalo slávnostné otvorenie riaditeľkou DMS Prešov Mgr. S. Jurkovou, ktorá prítomných privítala a pár slovami priblížila dôvody vypuknutia SNP i ďalších smutných okolností. Slovo odovzdala aj starostovi obce Žehňa Ing. S. Liptákovi, ktorý sa hlavne poďakoval za organizáciu takýchto podujatí, ktoré sú prínosom nielen pre občanov obce, ale aj pre širokú verejnosť, ale najmä pre všeobecný prehľad verejnosti o našich dejinách. Po prejavoch program vyplnili  dobrovoľníci, ktorí sa venujú vo svojom voľnom čase vojenskej histórii, a to Hencovský oddiel Gvardija, ktorý pôsobí pri MO MS v Hencovciach. Deti si mohli vystreliť aj z historických zbraní a asi najväčšou zaujímavosťou pre mladú generáciu bola historická motorka so sajdkou, na ktorej sa mohli aj previesť. Mnoho zaujímavostí sa dozvedeli aj o SNP, či o samotných uniformách, ktoré im priblížil vedúci OP Vranov N/T Mgr. M. Gešper. Po zotmení sme pristúpili k samotnému zapáleniu vatry ako symbolickej pocte padlým v SNP.

Podujatie na naše potešenie navštívilo mnoho mladých ľudí, rodín a naša myšlienka odovzdávania slovenskej histórie i dejín mladej generácii sa aj pri tomto podujatí naplnila. Veríme, že MO MS v Žehni bude aj naďalej takým aktívnym, ako to od minulého roku dokazuje. Veľké poďakovanie patrí všetkým dobrovoľníkom, členom MO MS Žehňa, obci Žehňa aj všetkým sponzorom, ktorí akokoľvek prispeli na toto vydarené podujatie. Už teraz sa členovia tešia na podujatie v budúcom roku.

Text: Mgr. Sláva Jurková, riaditeľka DMS Prešov

Foto: Miroslava Ševčovičová, MO MS Žehňa

2020-09-23T13:39:04+00:0023 septembra 2020 |Nezaradené, Prešovský kraj|
X