Verejnosť spozná M. R. Štefánika na podujatiach Matice slovenskej v rôznych mestách Slovenska


//Verejnosť spozná M. R. Štefánika na podujatiach Matice slovenskej v rôznych mestách Slovenska

Mesiac máj 2019 právom patrí Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, ktorý sa aktuálne stal najväčším Slovákom v hlasovaní RTVS. Matičiari v rôznych mestách Slovenska si jednu z najvýznamnejších osobností slovenských dejín pripomenú na kultúrnych podujatiach.

Dnes 2. mája vzdajú hold Štefánikovi matičiari z Komárna a Šamorína. Pred Domom Matice slovenskej v Komárne sa o 12.30 h začne slávnostný akt kladenia vencov spoločne so zástupcami Ozbrojených síl SR. Dnes sa už uskutočnila vlastenecká pochôdzka po slovenskom juhu spojená s pietnymi spomienkami na Štefánika pri jeho pomníkoch v Šamoríne a Dunajskej Lužnej a pri jeho buste v Ivanke pri Dunaji, ktorá vyvrcholila tradičným pochodom žiakov a spomienkou pri Štefánikovej mohyle v Ivanke pri Dunaji.

V piatok 3. mája o 10.30 h sa Miestny odbor MS v Čadci podieľa na spomienkovej slávnosti a prednáške pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti M. R. Štefánika v Kysuckej knižnici v Čadci. Tiež 3. mája o 17.00 h Dom MS v Šuranoch a Miestny odbor MS v Šuranoch spoluorganizujú spomienkovú slávnosť pri Štefánikovej soche v Šuranoch, ktorá bude pokračovať vyhodnotením výtvarnej súťaže detí a premietaním dokumentárneho filmu na tému Štefánika. Veľké podujatie Dni Milana Rastislava Štefánika sa 3. a 4. mája uskutoční pod taktovkou Matice slovenskej v Parku J. M. Hurbana v Novom Meste nad Váhom, kde sa návštevníci môžu tešiť na Adelu Vinczeovú a jej hostí.

V rámci celonárodnej spomienkovej slávnosti v sobotu 4. mája o 8.50 h v Brezovej pod Bradlom predstaví Matica slovenská hodinový program v Národnom dome Štefánikovom. V utorok 7. mája o 9.30 h organizuje Dom Matice slovenskej v Dunajskej Strede prednášku docenta Ivana Mrvu s názvom M.R. Štefánik – bojovník za slobodu národov Európy v čitárni Žitnoostrovskej knižnice v Dunajskej Strede. V rovnaký deň 7. mája o 11.00 h sa uskutoční prednáška vedeckého tajomníka MS Pavla Mičianika spojená s premietaním historického dokumentu o Štefánikovi v Divadle B. S. Timravy v Lučenci, ktorú spoluorganizuje Dom MS v Lučenci a Miestny odbor MS v Lučenci.

V sobotu 25. mája nás čaká aktivita Miestneho odboru MS v Šuranoch a Domu MS v Šuranoch s názvom Zájazd národovcov po stopách M. R. Štefánika od Košarísk cez Brezovú pod Bradlom až k Plaveckému hradu. V pondelok 27. mája o 18.00 h uzatvorí matičné aktivity o Štefánikovi zaujímavá diskusia v podaní vedeckého tajomníka doktora Pavla Mičianika a historika Slovenského historického ústavu MS doktora Lukáša Krajčíra, ktorú organizuje Mladá Matica v kaviarni Satori Stage v Bratislave. Pozvánky na podujatia nájde verejnosť na webstránke Matice slovenskej www.matica.sk.

 

IÚ MS

2019-05-02T10:39:27+00:002 mája 2019 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X