VIDEO: Folklórny muzikál Helenka z obdobia druhej svetovej vojny je online


/, Nitriansky kraj/VIDEO: Folklórny muzikál Helenka z obdobia druhej svetovej vojny je online

Mimoriadne úspešný folklórny muzikál Helenka je online! Ochotnícky súbor Slovenskí rebeli z Komárna, ktorý pôsobí pri Miestnom odbore MS v Komárne, si tak do svojho portfólia zapísal už piaty folklórny muzikál. Spolu so súborom Dramaťák odohrali len v minulom roku 41 vypredaných predstavení.

Helenka pod režisérskou taktovkou Jozefa Černeka, riaditeľa Domu MS v Komárne,  je písaná podľa skutočných udalostí. Ide o takmer obyčajný príbeh jednej neobyčajnej ženy. Helenka žila pred sto rokmi, ale jej príbeh je hmatateľný, aktuálny a prítomný ešte aj v dnešnej modernej dobe.

O mamu prišla ako päťročná, po vydaji sa musela presťahovať zo severného na južné Slovensko, kde aj s rodinou prišli o ťažko nahonobený majetok a už skoro hotový, nový domček. Prišla o svoje prvé dieťa pre šialené podmienky, v ktorých žili. Viedenská arbitráž vyhnala Helenku aj s jej rodinou v dobytčích vagónoch až na východ Slovenska. Po návrate na južné Slovensko si začali stavať nový domček, ktorý však opäť stratili príchodom totality a združstevňovania.

Napriek všetkým týmto skutočnostiam je folklórny muzikál farebný a veselý. Ako to je možné? Dielo poukazuje na jednu z najdôležitejších hodnôt života – na rodinu. Helenka aj napriek ťažkému osudu mala cenný dar láskavosti, ktorý sprevádza už niekoľko desiatok rokov všetky nasledujúce generácie. Posolstvo „rodina je všetko“ je nadčasové a bude platiť navždy.

IÚ MS/Jozef Černek

Teaser:

Celý záznam muzikálu:

 

X