VIDEO: Historický dokument o slovenskom Sokratovi, ktorý si získal priazeň Márie Terézie


/, Žilinský kraj/VIDEO: Historický dokument o slovenskom Sokratovi, ktorý si získal priazeň Márie Terézie

Matica slovenská vám prináša historický dokument venovaný životu a dielu významného syna slovenského národa Adama Františka Kollára. Dnes uplynulo presne 302 rokov, keď sa vo svojráznej slovenskej dedine Terchová narodil jeden z najväčších učencov svojej doby. Bol nadaný do takej miery, že ho svojou priazňou zahrnula aj osvietená panovníčka Mária Terézia.

Hoci Mária Terézia mala k osvietenským myšlienkam a požiadavkám ambivalentný postoj, za radcov si vybrala schopných a rozhľadených mužov. Tí vypracovali návrhy reforiem, ktoré panovníčka podporila a presadila do praxe. Jedným z popredných osvietenských reformátorov na viedenskom dvore bol vedec, knihovník a publicista slovenského pôvodu Adam František Kollár. Hoci už počas života bol pokladaný za popredného odborníka nielen na živé a orientálne jazyky, ale aj na otázky dejín a štátneho práva, jeho osobnosť a dielo nie sú širokej slovenskej verejnosti príliš známe.

Pozrite si krátky historický dokument o Adamovi Františkovi Kollárovi z dielne Matice slovenskej, ktorý vznikol pri príležitosti 300. výročia jeho narodenia.

IÚ MS

 

X