VIDEO: Zo skromných podmienok národným buditeľom


/, Žilinský kraj/VIDEO: Zo skromných podmienok národným buditeľom

Zapálením sviečky a poklonením pri hrobe Rehora Urama Podtatranského na Vrbickom cintoríne v Liptovskom Mikuláši si predstavitelia mikulášskej matice uctili 175. výročie narodenia tohto významného národného dejateľa.

„Osobnosť a životný príbeh Rehora Urama Podtatranského je pozoruhodný a inšpiratívny. Zo skromných a ťažkých podmienok sa napriek rôznym prekážkam stal uznávaným a rešpektovaným človekom, ktorý je pre mnohých obrovským vzorom. Veľmi často sa na našich podujatiach stretávame s básňami, ktoré napísal a dnes sú s obľubou recitované,“ povedal podpredseda Matice slovenskej a zároveň riaditeľ Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši Marek Nemec s tým, že pre protipandemické opatrenia nemohli spomienkové podujatie zrealizovať podľa pôvodných plánov.

Rehor Uram Podtatranský bol počas svojho života nesmierne činorodý. Dlhé roky pôsobil ako učiteľ vo svojom rodnom meste, z týchto čias pochádza aj jeho prezývka Otec dietok. V Liptovskom Mikuláši sa zapájal do kultúrneho aj národného života, hral divadlo, režíroval, bol básnikom aj prozaikom. Ako redaktor prispieval do Národných novín či Slovenských pohľadov, ale aj do detských časopisov Včielka, Priatelia dietok, Noviny malých či Zornička.

V roku 1874 sa stal jednateľom Matice slovenskej pre Liptovský Mikuláš a o 45 rokov neskôr stál pri jej oživení v tomto meste. Na oživujúcom zasadnutí mal 73 rokov a zúčastnil sa ho po boku ďalších známych osobností ako Jur Janoška, Ivan Stodola, Martin Rázus či Albert Škarvan. Následne sa presťahoval k svojmu synovi do Košíc, kde sa rovnako zapájal do matičného života a kde sa v roku 1924 skončila jeho životná púť. Štyri roky po smrti Rehora Urama Podtatranského na jeho počesť košickí matičiari odhalili pamätnú tabuľu s jeho reliéfom.

„Odkaz takýchto významných ľudí našich dejín treba oživovať pri každej vhodnej príležitosti. Mladá nastupujúca generácia potrebuje spoznávať práve takéto vzory,“ doplnil Nemec, ktorého na zjednodušenom spomienkovom podujatí sprevádzal aj divadelník a pracovník Domu MS v Liptovskom Mikuláši Peter Vrlík a mladý matičiar Tomáš Paprčka.

Marek Nemec

riaditeľ DMS v Liptovskom Mikuláši

Pozrite si video: https://www.youtube.com/watch?v=ylWhvluT_80

X