Správca MS podal trestné oznámenie vo veci vandalizmu v kníhkupectve Svojeť


//Správca MS podal trestné oznámenie vo veci vandalizmu v kníhkupectve Svojeť

Bolo skoré ráno, keď zákazníci kníhkupectva Svojeť videli majiteľku pani Sýkorovú, ako nahlasuje polícii hanebný čin neznámej bandy, ktorá zneužila ideu antifašizmu na teror pripomínajúci nacistickú prax hnedého moru ‒ SAmanov po nástupe Hitlera k moci v Nemecku v roku 1933. Železným páčidlom rozbili výklad, rozhádzali knihy „neprijateľných autorov“ a popísali múry nápismi. Podobne ako fašistické čierne košele v Ríme, ktoré zaviedli novinku otvorených pouličných útokov na opozíciu, aj nemeckí nacisti počas Krištáľovej noci v Berlíne sa vyvŕšili na občanoch židovského pôvodu a na ich majetku. Môžeme nabudúce čakať, že sa „zakázané“ knihy v mene „demokracie“ budú páliť na námestiach ako za Goebbelsových berlínskych nocí? Nezabudnime na výrok jedného veľkého mysliteľa: „Kto dnes páli knihy, zajtra už bude upaľovať živé bytosti.“ Ešte zlovestnejšie to vyzerá, ak si spomenieme na proroctvo zo slávnej knihy 451 stupňov Fahrenheita. V tejto Bradburyho románovej temnej vízii budúcnosti, hasiči nie sú vybavení vodnými striekačkami na hasenie, ale plameňometmi ničiacimi posledné svedectvo slobodného myslenia – knihy.

Podľa známych informácií sa vandali v Liga pasáži pokúšali odtiahnuť mreže a vniknúť do predajne cez výklad. Pritom rozbili sklo na výklade. Keďže sa im to nepodarilo, cez rozbité sklo nejakým predmetom, ktorý mali so sebou, pozhadzovali police s knihami na zem.

Popri ohavnom útoku na kníhkupectvo Svojeť ďalej pokračujú aj útoky na intelektuálov, ktorí sa netaja kritickými postojmi proti súčasnému smerovaniu spoločnosti a nestotožňujú sa s tzv. progresivistickou agendou, principiálne založenou na netolerancii, odmietaní akéhokoľvek dialógu, schvaľovaní nenávisti a násilnom pretlačovaní svojej, koniec koncov totalitnej ideológie.

Za ostatné mesiace bolo zaznamenaných niekoľko výhražných listov, pouličných atakov na autorov či útoky študentov na prednášajúceho v štýle kultúrnej revolúcie za Mao Ce-tunga. Aj v mediálnom priestore dnes možno jasne hovoriť o aplikovaní cenzúry v podobe tzv. kultúry rušenia (odmietnutie informovania o konkrétnych podujatiach, ignorovanie konkrétnych osobností z pozície politickej korektnosti). Aby sme situáciu napadnutých nezhoršili, nebudeme ich menovať. Výhražné listy chodia dokonca jednému z členov Dozorného výboru Matice slovenskej a útoky prebiehajú aj na vedeckých pracovníkov. Jeden z nich bol nedávno na ulici konfrontovaný so skupinou „tolerantných“ progresívcov, ktorí po ňom vykrikovali: „Smrť komunizmu a fašizmu!“ Na otázku, prečo ho spájajú s týmito ideológiami a či od neho čítali čo i len jeden článok, kde sa jasne dištancoval od totalitných praktík ľavice i pravice, odpovedali iba nenávistnými poznámkami bez argumentov. Svedok bude zvažovať podanie trestného oznámenia na známych páchateľov týchto slovných útokov! Je paradoxom, že organizácie a osobnosti, ktoré sa naoko hlásia k ľudskosti a tolerancii, podporujú násilie a netoleranciu. Vyhrážkami je pravidelne napádaný a ohrozovaný istý docent práva, ktorý prednáša na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (jeho rodina je tiež zastrašovaná, preto prestal publikovať na svojom blogu). Takisto známeho politológa, ktorý prišiel nielen o prácu, ale má aj problém sa (pre cenzúru a kultúru rušenia) napriek docentskému titulu zamestnať na ktorejkoľvek vysokej škole na Slovensku.

V kníhkupectve Svojeť, ktoré nepatrí Matici slovenskej, no ponúka aj matičné tituly, si možno kúpiť literatúru zo všetkých žánrov, názorových postojov, dokonca aj vzájomne protirečivých. Veď o tom je demokracia. Patrí sem pomerne veľký výber kvalitných kníh, ktoré poskytujú vnímavým čitateľom výklad dôležitých historických a spoločenských míľnikov nášho národa. Kníhkupectvo ponúka historické romány, knihy z oblasti geografie a etnografie, publikácie o vývoji slovenského jazyka, poviedky a romány. Sú tu aj knihy pre najmenších čitateľov ‒ leporelá, básničky, rozprávky a povesti. Zákazníci si môžu zakúpiť i periodiká, ako sú Slovenské národné noviny, Slovenské pohľady, časopis Slovensko – Národné spektrum, Literárny týždenník, Kultúra a pod. Možno práve táto otvorenosť a vzdor proti kultúre rušenia vyrušuje samozvaných „strážcov liberálnej demokracie“ až natoľko, že sa rozhodli rozbiť výklad kníhkupectva. Na stene podchodu oproti kníhkupectvu totiž pred časom ktosi nastriekal nápis: „Nič v živote nie je isté okrem smrti a daní“ s podpisom Kvír Antifa. Tento nápis na stene asi hovorí za všetko.

Je zahanbujúce, že magistrát mesta Bratislavy neurobil nič preto, aby boli odstránené grafity na historickej budove Slovenskej ligy od významného architekta Milana Michala Harminca. Je hanebné, že tento priestor nechránia kamery a nechodia sem pravidelné policajné hliadky, hoci ide o centrum hlavného mesta.

V tejto veci podala Matica slovenská oznámenie na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Bratislave I. Síce kníhkupectvo Svojeť nie je matičným kníhkupectvom, ale priestory, v ktorých sa nachádza a ktoré boli zničené, sú matičným majetkom a Matica slovenská bola týmto vandalským činom tiež poškodená. Oznámenie podala aj samotná majiteľka kníhkupectva, ktorá utrpela značné škody na vnútorných priestoroch, regáloch a samotných knihách. Téme sa budeme ešte venovať a verejnosť pravidelne informovať.

Ján Beskydov

 

 

2023-02-03T14:58:18+00:003 februára 2023 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X