Vyšlo nové číslo časopisu Slovensko – Národné spektrum


//Vyšlo nové číslo časopisu Slovensko – Národné spektrum

V týchto dňoch prichádza na pulty stánkov nové číslo časopisu Slovensko – Národné spektrum1/2023. Podobne ako v minulosti, aj teraz v ňom autori z radov matičných pracovníkov, ako aj sympatizanti matičnej myšlienky prinášajú pútavé príspevky nielen zo slovenských dejín, ale aj z ďalších zaujímavých oblastí. Otvárajú viaceré nové témy, ktoré opäť pomáhajú bližšie dotvoriť mozaiku našej národnej histórie a snažia sa zo slovenského pohľadu poukázať na udalosti a osobnosti spojené s minulosťou nášho národa.

Jedným z takýchto príspevkov je aj štúdia Miroslava Holečka, približujúca jednu z najvýznamnejších postáv novodobých slovenských dejín – nedávno zosnulého kardinála Jozefa Tomka. Na jeho príklade je vidieť, že aj v ďalekom svete a pod ťarchou významnej funkcie možno zostať nielen človekom, ale aj verným Slovákom. Nemenej zaujímavý je tiež príspevok z pera Jozefa Pavlova venovaný Zvolenskému manifestu, ktorý výrazným spôsobom zasiahol do formovania autonomistických snáh Slovákov v medzivojnovom Československu. Jeho realizácia by však nebola možná bez predchodcov, ktorí sa v zložitom období počiatku 20. storočia postarali o to, aby slovenská myšlienka nezanikla. Či už to boli členovia spolku Mor ho!, ktorého storočnicu si pripomíname v článku Petra Schvantnera, poprípade Milan Rastislav Štefánik, hlavný protagonista rozhovoru s riaditeľom jeho múzea v Košariskách, všetci sa pričinili o to, že aj my dnes môžeme čerpať z ich práce a výsledkov na národnom poli.

Najnovšie číslo časopisu dopĺňajú ďalšie pútavé príspevky Jany Žumárovej a Pavla Pareničku venované slovenskému divadelnému ochotníctvu a prozaistickej tvorbe Vladimíra Mináča, ale aj obligátne a obľúbené rubriky zaujímavostí a dokumentov z pera Ivana Mrvu či Pavla Maduru. Všetky spolu tvoria mozaiku časopisu, ktorý od tohto čísla bude vychádzať síce už len na 56 stranách, ale so zvýšenou periodicitou 4-krát ročne. Jeho úspech je pre nás nielen potešením, ale aj záväzkom, aby sme aj v ďalších číslach prinášali ďalšie zaujímavé a z národného pohľadu dôležité témy. Práve rok významných „trojkových“ výročí je na to vhodnou príležitosťou…

Peter Sokolovič, šéfredaktor

2023-03-16T17:49:47+00:0016 marca 2023 |Aktuálne informácie Matice slovenskej|
X