Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /data/1/d/1df40625-6e93-40e0-9c0f-f8f944477a98/matica.sk/web/wp-includes/wp-db.php on line 3182
 Výstava „Slovenské ženy v národnom hnutí“ v Slovenskom národnom múzeu – Matica slovenská

Výstava „Slovenské ženy v národnom hnutí“ v Slovenskom národnom múzeu


/, Bratislavský kraj/Výstava „Slovenské ženy v národnom hnutí“ v Slovenskom národnom múzeu

V sídle Slovenského národného múzea sa 25. novembra 2024 konala vernisáž jedinečnej putovnej výstavy „Slovenské ženy v národnom hnutí“.  Výstava obsahuje portréty dvanástich významných slovenských žien z 19. a 20. storočia, ktoré sa svojou aktivitou zapísali do slovenskej národnej histórie. Sú medzi nimi spisovateľky, herečky, aj národné aktivistky. Putovná výstava v modernom grafickom prevedení na pätnástich rollupoch približuje národnobuditeľskú činnosť slovenských žien matičným pohľadom a bude plánovite vystavovaná po všetkých regiónoch Slovenska ako aj po slovenských komunitách v zahraničí. Mnohé z týchto žien dosiahli európsky význam.

Výstavu otvoril za SNM námestník generálneho riaditeľa Gregor Gardoš, správca MS Maroš Smolec a za Živenu, ktorá sa tiež spolupodieľala na vernisáži výstavy jej tajomníčka Radka Semancová. Výstavu v mene jej autorov predstavil tajomník MS Peter Schvantner. Ten pripomenul, že podnetom pre vznik výstavy, ktorá približuje aktivity slovenských žien v národnom hnutí, sa stali dvojsté výročia narodenia dvoch významných Sloveniek, Adely Ostrolúckej, vzdelanej šľachtičnej a priateľky Ľudovíta Štúra a Anny Hurbanovej-Jurkovičovej, manželky Jozefa Miloslava Hurbana a prvej slovenskej ochotníckej herečky. „Obe ženy sú v dejinách späté s osudmi dvoch vedúcich osobností štúrovskej generácie. Boli inšpirátorkami a predstaviteľkami slovenskej kultúry, literatúry, osvety a vzdelanosti v dobe osnovania politických dokumentov z roku 1848, v ktorých sa prvý raz Slovensko deklarovalo ako osobitná krajina a Slováci ako samostatný národ.“

Návštevníci výstavy sa oboznámia aj so ženami národného hnutia, ktoré boli predstaviteľkami ženského emancipačného a občianskeho boja. Amália Francisciová, návrhárka šperkov a výšivkárka, manželka štúrovského dejateľa, revolucionára a spisovateľa Jána Francisciho, sa preslávila svojím vystupovaním na národných podujatiach, tvorbou memorandových šperkov a výšivkou obalu prvých Stanov Matice slovenskej, ktoré sú zároveň národnou kultúrnou pamiatkou.

Výstava predstavuje aj uznávané spisovateľky realizmu, ako Elena Šoltésová, Terézia Vansová a Božena Slančíková Timrava, rovnako aj autorky detských kníh Ľudmilu Podjavorinskú a Máriu Rázusovú-Martákovú. Súčasťou série významných žien v národnom hnutí je aj herečka Naďa Hejná, významná matičiarka a členka Výboru Matice slovenskej. Autori výstavy tiež venovali jeden z rollupov ženám v Matici slovenskej a Živene, ktorá tento rok oslavuje 155. výročie svojho vzniku.

Súčasťou vernisáže bolo aj uvedenie zborníka z medzinárodnej vedeckej konferencie „Slovenské ženy v národnom hnutí“, ktorá sa konala v dňoch 13.-14. júna 2024 v Martine. Zborník predstavila riaditeľka Vydavateľstva MS Ingrid Majeríková a Jaroslav Durec, jeden zo zostavovateľov.

Táto výstava bude pokračovať ďalej po Slovensku ale aj zahraničí, preto odporúčame sledovať web MS ako aj sociálne siete MS.

Text a foto: Peter Schvantner

 

 

 

X