Výstavba Slovenského domu v Jablonke


/, Zahraničie, Žilinský kraj/Výstavba Slovenského domu v Jablonke

Orava – severná časť nášho Slovenska. Z histórie vieme, ako bola rozdelená, raz bola celistvá, následne pridelená susednému Poľsku. A tak po 2. svetovej vojne v roku 1945 ostalo trinásť oravských dedín, ktoré predtým patrili do okresu Trstená znovu v Poľsku. Orava bola rozdelená hranicou medzi ČSSR a Poľsko.

Centrom Hornej Oravy na poľskej strane sa stala nám známa Jablonka, ktorú naši obyvatelia viac vnímajú ako známe jarmočnícke mestečko s dlhoročnou tradíciou jarmokov, ktoré sa konajú každú stredu v týždni a húfne ju navštevujú kupujúci od nás zo Slovenska, ale málokto vie, že Jablonka je aj centrom Spolku našich krajanov Slovákov hornej Oravy a tu sa pravidelne raz do týždňa schádzajú krajania zo spomínaných trinástich obcí, kde riešia kultúrne a spoločenské aktivity a tiež ich aj usporadúvajú a to nielen v Jablonke, ale napr. tiež v Podvlku (Podwilku), kde sa venujú hlavne deťom a mládeži.

Naši krajania úzko spolupracujú s našimi miestnymi organizáciami Matice v Trstenej a Tvrdošíne a viacerí sú aj členmi v MO MS Trstená. Tiež spolupracovali s Oravským osvetovým strediskom v Dolnom Kubíne, na čele ktorého donedávna stál Miroslav Žabenský.

V súčasnosti je ich prioritou výstavba Krajanského Slovenského domu v Jablonke, od ktorého si veľa sľubujú, hlavne že budú už vo vlastných priestoroch vyvíjať ešte väčšiu a lepšiu činnosť. Bude to najvyššia stavba v tomto ich okresnom meste – Gminy Jablonky – s troma poschodiami, kde v strednej časti bude veľká spoločenská miestnosť pre kultúrne aktivity s javiskom. Vrchná časť bude ubytovacia a spodná na prenájom.

Výstavba začala v roku 2019, keď boli získané dotácie od poľskej vlády a tiež slovenskej vlády cez Úrad pre zahraničných Slovákov v Bratislave. Bez tejto pomoci by sa to nerealizovalo. Veľkú zásluhu na tom má generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku Ľudomír Molitoris, ktorý sa svojou neúnavnou aktivitou o túto výstavbu krajanského domu zasadil. Na výstavbe sa neustále pracuje, samozrejme, ak to dovolí počasie, aby sa čo najskôr uskutočnilo slávnostné otvorenie.

A tak vážení čitatelia SNN, matičiari i návštevníci tradičného jarmoku, neprehliadnite túto stavbu v Jablonke, ktorá sa nachádza v centre mesta pred odbočkou na križovatke smerom na Nowy Targ a Krakow. Naši krajania uvítajú aj sponzorskú pomoc a iste vás radi uvítajú v krajanskom dome po jeho otvorení. Tešia sa z každej spolupráce a aktivít so Slovenskom, hovoria, že Orava bola a je len jedna.

Okrem toho každý mesiac v Poľsku vychádza časopis Život, o ktorom ste už písali na stránkach SNN. Je pre našich krajanov z Oravy a Spiša, vychádza v Krakove a možno si ho kúpiť alebo objednať v Jablonke u predsedu Jána Bašistu v jeho obchode.

Text a foto: Gustáv Socháň

                    MO MS Tvrdošín

2021-01-26T18:22:34+00:0026 januára 2021 |Správy z krajov, Zahraničie, Žilinský kraj|
X