Matica slovenská a Ozbrojené sily SR si uctili M. R. Štefánika pri jeho soche v Komárne


/, Nitriansky kraj/Matica slovenská a Ozbrojené sily SR si uctili M. R. Štefánika pri jeho soche v Komárne

Obyvatelia Komárna si vo štvrtok pripomenuli 100. výročie úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika. Položenie vencov k soche Štefánika sprevádzalo vystúpenie ľudovej hudby Slovenských rebelov, súboru, ktorý má generála Štefánika vo svojich vzoroch ako jedného z rebelov slovenských dejín. Podujatie zorganizovali Dom Matice slovenskej a Miestny odbor Matice slovenskej v Komárne v spolupráci s Generálnym štábom Ozbrojených síl SR.

Milan Rastislav Štefánik podľa zápisu z archívu v Lučenci spomínal Komárno na Parížskej mierovej konferencii koncom apríla 1919, keď vyjednával demarkačnú líniu,“ priblížil spojitosť Štefánika s Komárnom riaditeľ Domu Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek.

Pamätník Milana Rastislava Štefánika v Komárne je dielom umelcov Otakara Španiela a Dušana Samuela Jurkoviča. Pôvodne bol odhalený 12. mája 1930 vo Vojenskom parku v Komárne. Financovaný bol zo zbierok vojakov.

Pamätník bol v októbri 1938 z dôvodu okupácie mesta odsunutý do Banskej Bystrice, odkiaľ sa vrátil na námestie pred Mestským úradom v Komárne v roku 1946. O šesť rokov neskôr bol opäť demontovaný a až do roku 1968 odložený v kazematoch pevnosti v Komárne. V máji 1968 bol umiestnený do parku – Leninových sadov v Komárne, kde vydržal ďalších šesť rokov. V roku 1974 bol pamätník opäť demontovaný a uložený do depozitu Podunajského múzea. V roku 1990 sa štvrtýkrát sťahoval, tentoraz bol odhalený pred Domom Matice slovenskej. Pôvodné Námestie SNP bolo premenované na Námestie M. R. Štefánika.

Slávnostný príhovor predniesol generálmajor Jindřich Joch veliteľ pozemných síl ozbrojených síl SR, akcie sa okrem predstaviteľov Matice slovenskej a predstaviteľov mesta zúčastnil aj generálporučík Vojtek za klub generálov Slovenska.

X