100 rokov bez Hviezdoslava: Koncert Hudba v slove – Slovo v hudbe sa uskutoční pod záštitou Domu MS v Bratislave


/, Bratislavský kraj/100 rokov bez Hviezdoslava: Koncert Hudba v slove – Slovo v hudbe sa uskutoční pod záštitou Domu MS v Bratislave

„Poézia Pavla Országha Hviezdoslava je sama o sebe hudbou…“

V stredu 20. októbra 2021 o 18.00 hod. sa v Hudobnom salóne Zichyho paláca na Ventúrskej ulici v Bratislave uskutoční hudobno-scénický koncert s názvom Hudba v slove – Slovo v hudbe. Podujatie je venované 100. výročiu úmrtia jedného z najväčších slovenských básnikov, významnej osobnosti slovenských dejín, literatúry, ako aj významnej osobnosti v existencii Matice slovenskej – Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi. Organizátorom koncertu je Cirkevné konzervatórium v Bratislave a Staromestské centrum kultúry a vzdelávania Bratislava. Nad koncertom prebral záštitu Dom Matice slovenskej v Bratislave. Pavol Országh Hviezdoslav patrí k najznámejším predsedom Matice slovenskej.

Hudobno-scénický koncert, ktorý sa realizuje v rámci 7. ročníka umelecko-edukačného projektu Students Meet Professionals 2021, reflektuje Hviezdoslavovu literárnu tvorbu, ktorá je inšpiračným zdrojom mnohých umeleckých diel. Cieľom tohto výnimočného koncertu je  priblíženie Hviezdoslavovho literárneho diela v spojení s hudobnou tvorbou. Na objednávku autorky projektu, klaviristky Andrey Bálešovej, vznikli nové vokálno-inštrumentálne skladby súčasných slovenských skladateľov. Spojenie Hviezdoslavovej špecifickej poetickej reči so súčasným hudobným jazykom prináša ojedinelú expresiu a výnimočný zážitok.

Hviezdoslavova poézia je pre mnohých z nás „ťažkým orieškom“, no zároveň fascinujúcim príbehom odhaľujúcim tajomné zákutia ľudskej mysle, pocitov i samotného života. Hoci je nám jeho reč dnes už akosi vzdialená, láka nás ponoriť sa do nej a skúmať všetky jej podoby. Myslím si, že spojenie s hudbou, a najmä tou súčasnou, dokáže verne priblížiť ducha a myseľ tohto velikána našej poézie.

Andrea Bálešová

V podaní vynikajúcej slovenskej speváčky Evy Šuškovej a klaviristky Andrey Bálešovej si budeme môcť vypočuť premiéry diel  etablovaných  slovenských skladateľov Lukáša Borzíka, Viliama Gräffingera, Jevgenija Iršaia a Františka Báleša. Na koncerte odznejú aj diela mladých autorov- Sebastiána Bucha, Adama Baranca, Petra Drobného a Ivana Zadrabaja.  Pri tejto príležitosti bude uvedená aj koncertná verzia Hviezdoslavovej balady Zuzanka Hraškovie, ktorú v r. 1973 do podoby komornej opery zhudobnil slovenský skladateľ Jozef Grešák.

Ďalšími interpretmi koncertu sú Klaudia Vašinová, Jan Pospíšil, Komorný zbor pod vedením Roberta Tišťana, študenti Cirkevného konzervatória a VŠMU. Scénickej spolupráce sa ujal mladý slovenský režisér a dramaturg Marek Mokoš. Podujatie sa koná v spolupráci s ISCM – Medzinárodnou spoločnosťou pre súčasnú hudbu – Slovenská sekcia a VŠMU Bratislava. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Podujatie sa koná s finančným príspevkom Hudobného fondu. Vstup na podujatie voľný.

Vážení návštevníci, na základe platných usmernení rešpektujeme aktuálne protipandemické opatrenia. Vstup na podujatie s prekrytými dýchacími cestami, pri vstupe dezinfekcia rúk.

Ďalšie info:
https://www.facebook.com/studentsmeetprofessionals
www.ckba.sk

X