Dar pre našich krajanov v Rumunsku


//Dar pre našich krajanov v Rumunsku

Dňa 1. októbra 2020 sa v Dome Matice slovenskej zastavila bývalá pani riaditeľka Domu MS Bratislava Daniela Suchá, terajšia vedúca občianskeho združenia Cyrilometodiáda, aj s manželom Štefanom.

V mene otca Janka Gondeca prebrali dary pre našich krajanov v Rumunsku.

Išlo o materiálnu pomoc, ktorú vyzbieral Dom MS Galanta. Knihy a učebnice  poskytla ZŠ Štefánikova a ZŠ SNP v Galante.  Potravinovú pomoc doplnil Dom MS Galanta.

Veríme, že zozbieraním kníh Slovenského jazyka, Čítaniek, Náboženskej výchovy, ale aj Matematiky a Geometrie sme urobili dobrú vec na podporu vzdelávania detí našich krajanov v Rumunsku.

Suché potraviny, ktoré doplnil Dom MS Galanta či už múku, rastlinný olej, ryžu, strukoviny rôzneho druhu, cestoviny  určite potešia rodiny, ktoré sú v núdzi.

Nezištná zbierka, do ktorej sa pustil otec Gondec s podporou občianskeho združenia Cyrilometodiáda je chvályhodná. Aj v tejto ťažkej dobe sa nájdu veci, ktoré môžeme poskytnúť, podeliť sa s tým čo máme. Treba byť citlivý k potrebám druhých a pomôcť keď sa dá.

Keď zatvorím oči, vidím deti Slovákov, roztrúsených v ďalekom Rumunsku, ako berú do rúk darované Slovenské knihy, čítajú si, pozerajú obrázky a budujú si aj svoj vzťah k vlasti svojich predkov.

Nuž nech sa im darí udržovať si blízky vzťah k Slovensku v zdraví, v zdravom povedomí k svojmu materskému jazyku, materskej krajine, k viere svojich predkov.

Všetko dobré aj zlé sa vráti. Nuž dúfajme, že týmto činom sme v správny čas podporili tých, ktorí to potrebujú.

 Zlatica Gažová

 Dom MS Galanta

2020-10-14T17:08:06+00:0014 októbra 2020 |Trnavský kraj|
X